top of page

Asya dövizi, Fed endişeleri devam ettikçe düşüyor ve dolar zemin kaybediyor

Piyasaların artan ABD faiz oranlarından endişe duymaya devam etmesi ve yavaşlayan ekonomik büyüme korkularının risk odaklı varlıklara olan iştahı sınırlı tutması nedeniyle çoğu Asya para birimi Salı günü zayıf dolardan çok az destek alarak düştü.

Veriler, ülkenin ilk çeyrekte resesyondan kıl payı kurtulduğunu gösterdiğinden, Güney Kore wonu %0,3 kaybetti. Ancak, istikrarlı tüketici harcamaları ülkenin GSYİH'sını desteklemeye yardımcı olurken, durgun sermaye yatırımı ve zayıf ihracat, bu yıl daha fazla ekonomik ters rüzgara işaret etti.

Zayıf GSYİH, Kore Merkez Bankası'nın, won için güvercin olan faiz oranlarını tutma kararına daha fazla güven verdi .

Çin yuanı %0,2 düştü ve ülkedeki ekonomik toparlanmaya ilişkin karışık sinyaller arasında dolar karşısında bir kez daha 7 seviyesine yakın işlem gördü. Çin'in emtia ithalatı Mart ayında önemli ölçüde iyileşirken, emlak sektörü küçüldü ve tüketici harcamalarındaki büyüme hala COVID öncesi seviyelerin oldukça altında kaldı.

Çin'in GSYİH'sı 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden daha fazla büyüdü. Ancak imalat mücadele etmeye devam ettiği için büyüme büyük ölçüde hizmet sektörüne kaydı.

Japonya Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Kazuo Ueda'nın bankanın yakın vadede aşırı güvercin duruşunu sürdüreceğini söylemesiyle Japon yeni %0,1 düştü .

Ueda'nın yorumları , piyasaların merkez bankasının getiri eğrisi kontrol politikasında bir değişiklik için çok az potansiyel gördüğü Cuma günkü BOJ toplantısı öncesinde geldi.

ABD para politikasının gidişatına ilişkin belirsizlik, geniş Asya para birimleri üzerinde baskı oluştururken, dolar hafifçe zayıfladı.

Tatilin seyrelttiği ticarette Avustralya doları %0,3 düşerken, Tayland bahtı % 0,2 kaybetti.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1'den az düştü, ancak Pazartesi günkü keskin kayıpların ardından iki haftanın en düşük seviyelerinde işlem görüyordu.

Federal Rezerv'in önümüzdeki hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken , piyasalar, özellikle ekonomik büyüme ve enflasyonun soğumaya devam etmesiyle , faiz artırımlarına yıl ortasında bir duraklama pozisyonu veriyor .

Perşembe günü açıklanacak ilk çeyrek GSYİH verilerinin ABD ekonomik büyümesine daha fazla ışık tutması bekleniyor ve analistler büyümede önceki çeyreğe göre yavaşlama bekliyor.

Fed'in faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama Asya piyasaları için iyiye işaret olsa da, dünyanın en büyük ekonomilerinde kötüleşen büyüme, risk ağırlıklı bölgesel para birimlerine yönelik sermaye akışlarını muhtemelen sınırlayacaktır.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page