top of page

Asya dövizi, Fed endişelerinin ağırlığı altında düştü, Çin GSYİH'sı çok az destek sunuyor

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü düz-düşük aralığında hareket ederken, ABD para politikasının gidişatına ilişkin artan endişeler yatırımcıları risk odaklı varlıklara karşı temkinli tutarken, Çin'den beklenenden güçlü gelen ekonomik veriler çok az şey yaptı. duyarlılığı geliştirmek

Okuma, ülkedeki ekonomik toparlanmanın yolunda olduğunu gösterirken, diğer okumalar, toparlanmanın şimdiye kadar büyük ölçüde düzensiz olduğu fikrini daha da ileri götürdü. Beklenenden daha zayıf gelen sanayi üretimi verileri, özellikle imalat sektöründe devam eden zayıflığın altını çizdi.

Çin'in emlak sektörüne yapılan yatırım da yavaşladı ve bu eğilim, bu yılın ilerleyen dönemlerinde büyümeye ağırlık verebilir. Yine de, ülkenin baskın bir ticaret merkezi olarak konumu göz önüne alındığında, Çin'deki bir toparlanma daha geniş Asya ekonomisi için iyiye işaret.

Ancak diğer Asya para birimlerinin çoğu, piyasalar ABD faiz oranlarının ne kadar yükseleceğine ilişkin beklentilerini yeniden değerlendirirken, dolardaki güçlenme ve Hazine getirilerinin baskısı altında Salı günü düştü.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, Filipin pesosu ve Malezya ringgitinin her biri %0,4 düşüşle satışların yükünü çekti . Japon yeni , yeni Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın bankanın aşırı gevşek politikasının şimdilik devam edeceğini belirtmesinin baskısı altında, bir gecede keskin bir şekilde düşmesinin ardından yatay seyretti.

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın son toplantısının tutanaklarının, bankanın Nisan ayındaki duraklamaya rağmen faiz oranlarını daha da artırabileceğini göstermesiyle, günün aykırı değerleri arasında %0,2 yükseldi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Salı günü hafifçe düştü, ancak son iki seansta bir yılın en düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma kaydetti. Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların, Fed'in Mayıs'ta faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırması olasılığının yaklaşık %90 olduğunu, Haziran'da da benzer bir artış olasılığının küçük ama giderek arttığını gösteriyor.

Fed yetkililerinden gelen şahin sinyaller ve beklenenden güçlü gelen bazı veriler, daha fazla zam yapılacağına dair korkuları artırırken, hazine tahvil getirileri de gecelik ticarette yükseldi. Şimdi odak , merkez bankasının 3 Mayıs'taki kararı öncesinde önümüzdeki günlerde bir dizi Fed konuşmacısında .

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkı daralttığı düşünülürse, ABD faiz oranlarının yükselme olasılığı Asya para birimleri için kötü alamettir. Bank of International Settlements başkanı Agustín Carstens, yüksek enflasyon ve küresel ekonomide artan istikrarsızlık riskleri nedeniyle faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceği konusunda da uyardı.12 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page