top of page

Asya dövizi Fed'in dönüş umutlarıyla yükseldi;Yeni Zelanda doları, şahin RBNZ tarafından desteklendi

Fed yetkililerinin daha az şahin sinyallerinin 2024'te erken faiz indirimi umutlarını artırmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü yükseldi ve bu da doları dört ayın en düşük seviyelerine yaklaştırdı.

Yeni Zelanda doları , Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutmasının ardından yaklaşık %1 oranında değer kazanarak günün en iyi performansını sergiledi , ancak enflasyonun sabit kalması nedeniyle 2024'te olası faiz artırımlarını işaret etti.

RBNZ, 2024'teki en yüksek faiz oranlarına ilişkin tahminini yükseltti; bu da Westpac'taki analistlerin önümüzdeki aylarda en az 25 baz puanlık bir artışa ilişkin olasılığın %75 olduğunu öngördüğünü gösteriyor.

Asya dövizi yükseldi, Fed yetkililerinin pivot konuşmasının ardından dolar 4 ayın en düşük seviyesine yakın

Geniş Asya para birimleri, Fed yetkililerinin gece boyunca yaptıkları açıklamalarda, bankanın muhtemelen faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve enflasyonun daha da düşmesi halinde erken faiz indirimini düşünebileceğini söylemesinin ardından değer kazandı.

Traderlar , Fed'in Mart 2024 gibi erken bir tarihte faiz indirimine gitme ihtimalini en az %40 olarak fiyatlamaya başladı . Artık odak noktası , haftanın sonlarında açıklanacak olan Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verileriydi.

Dolar Endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Fed'in yorumlarının ardından düştü ve Çarşamba günü Asya ticaretinde %0,1 ile %0,2 arasında düştü. Her iki gösterge de Ağustos başından bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

Çoğu Asya para birimi, risk ağırlıklı getiriler üzerindeki baskının azaldığına işaret etmesi nedeniyle, Fed'in hamle yapması ihtimali üzerine güçlü kazançlar kaydetti. Japon yeni %0,2 artışla neredeyse iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve 150 seviyesinden biraz uzaklaştı. Bu haftanın odak noktası Perşembe günü yayınlanacak olan Japonya sanayi üretimi ve perakende satış verileriydi.

Ancak yen, Bank of Japan yönetim kurulu üyesi Seiji Adachi'nin merkez bankasının aşırı güvercin duruşundan uzaklaşmayı düşünmek için henüz çok erken olduğunu söylemesinin ardından son dönemdeki bazı kazanımlarını sınırladı.

Orana duyarlı Güney Kore wonu, gecelik ticarette %0,8'lik yükselişin ardından yatay seyrederken, Malezya ringgiti Güneydoğu Asya para birimlerinde %0,6'lık artışla yükselişe öncülük etti.

Hindistan rupisi , Hindistan'ın büyük ticaret açığının yarattığı baskının ortasında rekor düşük seviyelere yaklaşarak emsallerinin gerisinde kaldı. Petrol fiyatlarındaki yükseliş de döviz üzerinde baskı yarattı.

Avustralya Doları da , tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) enflasyonunun Ekim ayında beklenenden daha az arttığını gösteren verilerin Avustralya Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceği yönündeki bahisleri zayıflatmasıyla birlikte, gün içinde benzerlerinin gerisinde kaldı. Ancak TÜFE hala RBA'nın hedef aralığının oldukça üzerinde kalırken, çekirdek enflasyon yapışkan kalmayı sürdürdü.

Çin yuanı firmaları ve PMI'lar mercek altında

Çin yuanı, Çin Halk Bankası'nın güçlü günlük orta nokta sabitlemesinin ardından %0,3 yükseldi ve kısa süreliğine dolar karşısında beş ayın en yüksek seviyesi olan 7,1201'e dokundu.

Yuan, Kasım ayı boyunca güçlü bir yükseliş serisi yaşarken, özellikle Ekim ayındaki bir dizi zayıf ekonomik verinin ardından, Çin ekonomisinin durgunluğuna ilişkin endişeler hâlâ devam ediyor. Bu durum döviz ticaretini dolar seviyesinde psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesinin üzerinde tuttu.

Bu haftanın odak noktası Perşembe günü yayınlanacak olan Kasım ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileriydi. Okumanın imalat faaliyetlerinde sürekli bir düşüş göstermesi ve Çin'in en büyük ekonomik lokomotiflerindeki zayıflığın devam ettiğini göstermesi bekleniyor.
19 görüntüleme0 yorum
bottom of page