top of page

Asya dövizi Fed'in doları artırmasıyla düştü, merkez bankaları bekliyor

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü geri çekilirken, ABD Merkez Bankası'nın Haziran'da faiz oranlarını artırıp artırmayacağına ilişkin belirsizliğin ortasında dolar iki ayın en yüksek seviyeleri yakınında işlem gördü ve şimdi odaklar bu hafta Hindistan ve Avustralya'daki merkez bankası toplantılarına çevrildi.
Dolar, Asya ticaretinde yükseldi, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 değer kazandı. Cuma günkü verilerin , tarım dışı bordroların Mayıs ayında beklenenden çok daha fazla arttığını göstermesi ve güçlü bir ABD işgücü piyasasına işaret etmesiyle, her iki araç da iki ayın en yüksek seviyelerine yakındı .
Okuma, Mayıs ayının başlarında Fed'in tercih ettiği enflasyon endeksine ilişkin beklenenden güçlü baskı ile birleştiğinde , Haziran ayında merkez bankası için şahin bir görünüm ortaya koydu.
Ancak bir dizi Fed yetkilisi, bu ay faiz artırımlarına ara verme olasılığını öne sürerek Fed'i enflasyona karşı bir yıl süren faiz artırım haçlı seferinin değerlendirmesini yapmaya çağırdı . Bu, özellikle ABD ekonomisinin diğer yönlerinin yavaşladığı göz önüne alındığında, merkez bankasının önümüzdeki hafta nasıl hareket edebileceği konusunda bazı belirsizlikler yarattı.
Yine de, merkez bankasının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması bekleniyor ve bu da risk ağırlıklı Asya piyasalarında daha fazla ters rüzgar oluşturuyor.
Çin yuanı, Halk Bankası'nın zayıf günlük orta nokta düzeltmesinin ardından %0,2 düşerek altı ayın en düşük seviyesine geri döndü. Para birimi,genel ekonomik faaliyetin hala baskı altında kaldığı göz önüne alındığında, Çin'in hizmet sektöründe beklenenden daha güçlü büyüme gösteren özel bir anketten çok az destek aldı.
Bu hafta odak noktası , üç yıllık COVID kesintilerinden kurtulmak için mücadele eden Asya'nın en büyük ekonomisi hakkında daha fazla ipucu için Çin ticaret ve enflasyon verilerine odaklanacak. Mayıs ayına ilişkin karışık ekonomik okumalar, yıla güçlü bir başlangıcın ardından ekonomide yavaşlayan ivmeye işaret etti.
Piyasalar ayrıca bu hafta Avustralya ve Hindistan'daki merkez bankası toplantılarını bekliyor , ancak her iki bankanın da geçen yılki keskin artışlarının ardından faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak, enflasyonun Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yükseldiği göz önüne alındığında, Avustralya Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapma şansı da zayıf .
Hindistan rupisi yatay seyrederken, Avustralya doları %0.3 düştü.
ABD borç tavanını yükseltmeye yönelik bir yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından azalan güvenli liman talebi, Japon yenini dolar karşısında 140 seviyesine geri itti ve Mayıs ayına ilişkin hayal kırıklığı yaratan hizmet sektörü faaliyet verileri de ağırlık yarattı.
Tayland bahtı , ülkede yeni bir hükümetin kurulmasına ilişkin süregelen belirsizliğin ortasında %0,7 düşüşle Asya'nın en kötü performansını sergiledi.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page