top of page

Asya dövizi, Fed'in yavaşlayan enflasyona ilişkin iyimserliği dengelemesiyle karıştı

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü faiz artışı beklentisi ve Federal Rezerv'in para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle dar bir aralıkta kaldı, ancak beklentiden daha yumuşak ABD enflasyon verileriyle hava biraz yükseldi.
Çoğu bölgesel birim, verilerin ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Kasım ayında beklenenden fazla gerileyerek enflasyonun muhtemelen zirve yaptığına işaret etmesinin ardından Salı günü yükseldi.
Ancak, Çarşamba günkü iki günlük Federal Rezerv toplantısının sonuçlanması öncesinde ihtiyatlı davranılmasıyla kazançlar sınırlı kaldı. Merkez bankasının faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırması beklenirken , fiyat baskılarındaki son gevşeme göz önüne alındığında, odak Fed'in enflasyona karşı şahin duruşundaki olası değişiklikler üzerinde olacak.
Erken göstergeler, para piyasalarının Fed'in Şubat 2023'teki bir sonraki toplantısında 25 baz puanlık bir artış için konumlandığını gösteriyor.
Daha küçük faiz artırımları beklentisi Asya para birimleri için faydalı olsa da, piyasalar böyle bir senaryo için Fed'den net sinyaller bekliyor. Fed'in son aylarda bu eğilimi daha da ileriye götüren şahin açıklamaları ile artan ABD faiz oranları bu yıl bölgesel birimleri hırpaladı.
Dolar, Salı günü beş ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra Çarşamba günü hafifçe toparlandı. Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemlerinin her biri %0,1 yükseldi, ancak görünümleri, önümüzdeki aylarda daha küçük faiz oranları artışı beklentisiyle gölgelendi.
Japon yeni %0.1 yükseldi ve dört ayın en yüksek seviyesi civarında gezindi. Veriler, hizmet sektörü ekonomik yeniden açılmadan fayda sağlasa da, büyük üreticiler arasındaki güvenin dördüncü çeyrekte kötüleştiğini gösterdi .
Ancak Ekim ayında sanayi üretimine ilişkin bir okumanın, Japon üreticiler için daha zayıf eğilimlere işaret etmesi bekleniyor.
Hindistan rupisi , ülkeden gelen TÜFE verilerinin Kasım ayında daha da gevşemesiyle %0,3 düştü ve muhtemelen Merkez Bankası'nın daha küçük faiz artırımlarının habercisi oldu. Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak toptan eşya fiyatları enflasyon verilerinin de benzer bir eğilim göstermesi bekleniyor.
Çin yuanı %0,2 düştü, ancak anti-COVID politikalarının tersine çevrilmesinin ülkede ekonomik toparlanmaya yol açacağı umutlarıyla üç ayın en yüksek seviyesi civarında gezindi. Yine de, bu hafta açıklanan veriler, COVID-19 kesintileri nedeniyle dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde derinleşen çatlakları gösterdi.
Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, yavaşlayan ABD faiz artırımlarının en çok onlara fayda sağlama eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, emsallerine göre nispeten daha güçlü kazançlar kaydetti. Malezya ringgiti %0,3 yükselirken Filipin pesosu ve Endonezya rupisi %0,2'lik artışlar kaydetti.
Tayland bahtı , son merkez bankası toplantısı tutanaklarının gelecekteki faiz artırımlarının kademeli ve ölçülü olacağını göstermesinin ardından erken kazanımlarını tersine çevirdi. Merkez bankası geçen hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırmıştı.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page