top of page

Asya dövizi Fed tutanakları öncesinde düştü, dolar güçlendi

Çoğu Asya para birimi, daha zayıf ekonomik göstergeler arasında Çarşamba günü geri çekilirken, piyasalar ABD Merkez Bankası'nın Haziran toplantı tutanaklarından ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken dolar güçlendi.

Çin, Japonya ve Avustralya'dan beklenenden daha yumuşak gelen hizmet sektörü okumaları, Washington ile Pekin arasında yenilenen bir ticaret savaşı korkusunu artırdığı gibi, riske maruz varlıklara yönelik iştahı da azalttı.

Çin yuanı, zayıf PMI'nin ardından düştü, ticaret savaşı korkuları artıyor

Yuan , %0,3 düşüşle ve sekiz ayın en kötü seviyelerine yakın seyrederek gün içinde en kötü performans gösteren para birimleri arasında yer aldı.

Çarşamba günü özel bir anket, Çin'in hizmet sektörünün Haziran ayında beklenenden daha az büyüdüğünü ve Çin mallarına yönelik iç ve dış talebin zayıf kaldığını gösterdi.

Okuma, Çin'in imalat sektöründe sürekli bir yavaşlama olduğunu gösteren ve ülkedeki ekonomik toparlanma konusunda daha fazla şüphe uyandıran son verileri takip etti.

Analistler, yerel likidite koşullarını artırması ve yuan üzerinde daha fazla baskı yapması muhtemel olan bir toparlanmayı desteklemek için Pekin'den daha fazla teşvik önlemi çağrısında bulundu.

Zayıf ekonomik verilere ek olarak, Çin ayrıca ABD'ye önemli yonga yapım malzemelerine ihracat kısıtlamaları getirerek dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki kötüleşen ticari ilişkilere ilişkin endişeleri artırdı.

Çin'e ilişkin endişeler çoğu Asya para birimi üzerinde baskı oluştururken, Tayvan doları %0,2, Güney Kore wonu ise %0,6 düştü.

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın bu hafta faiz oranlarını sabit tutma kararına aldırmadan %0.1 düştü . Ancak para birimi, Haziran ayı için beklenenden zayıf hizmet sektörü büyüme verileri tarafından vuruldu .

Japon yeni dolar karşısında hafifçe düştü ve analistlerin yeni desteklemek için hükümetin döviz piyasalarına yeni müdahalesini davet edebileceğini söylediği 145 seviyesinin görüş alanı içinde kaldı.

Yen'deki son zayıflık, Japon yetkililerin potansiyel olarak müdahale edebilecekleri ve Japon para birimini savunabilecekleri konusunda tekrarlanan uyarılara yol açtı.

Dolar, güvenli liman talebiyle yükseldi, Fed odak noktası

Dolar, güvenli liman talebindeki artıştan yararlanarak Asya ticaretinde güçlenirken, tacirler ayrıca günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak Fed tutanakları öncesinde dolar karşısında pozisyonlar oluşturdular.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 yükseldi. Fed tutanaklarının, merkez bankasının Haziran ayında faiz oranlarını sabit tutmasına karşın yıl içinde en az iki kez daha zam yapmasının ardından bu yılki faiz oranları planlarına daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldığı için, ABD faiz oranlarının artması ihtimali Asya piyasaları için kötü alamettir.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page