top of page

Asya dövizi, Fed tutanakları öncesinde doların 2,5 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle yükseldi

Yüksek ABD faiz oranlarına ilişkin endişelerin azalmasının dolarda ağır kayıplara yol açmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Salı günü keskin bir şekilde yükseldi ve odaklar artık Fed'in Ekim ayı toplantı tutanaklarına çevrildi.

Yerel basında hükümetin kuşatılmış emlak sektörü için daha destekleyici önlemler almayı planladığını öne süren haberler nedeniyle Çin'e ilişkin iyimserlik de duyarlılığı destekledi.

Çin yuanı , dolar bazında %0,5 artışla 7,1346'ya yükselerek günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı. Bu da Temmuz sonundan bu yana en güçlü seviyesi oldu. Pekin para birimindeki daha fazla zayıflığı bastırmak için harekete geçerken, döviz, Halk Bankası'nın beklenenden daha güçlü günlük orta nokta düzeltmeleri serisiyle de desteklendi.

Japon yeni, ABD'nin faiz artırımına ilişkin korkuların azalmasından büyük ölçüde faydalandı; Salı günü %0,6 yükseldi ve yaklaşık 30 yılın en düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma kaydetti. Döviz şu anda dolar karşısında 147,45 seviyesindeydi; üç ayın en güçlü seviyesi.

Yendeki güçlenme, tüccarların Japon yetkililerin döviz piyasalarına müdahale etmek zorunda kalacağı yönündeki bahisleri azaltmasıyla sonuçlandı. Ancak para biriminin görünümü, güvercin Japonya Bankası karşısında zayıf kalmayı sürdürdü.

Tayvan doları Salı günü %0,9 oranında değer kazanarak Çin yanlısı bir partinin yaklaşan genel seçimlerde liderliği ele geçirebileceği yönündeki spekülasyonlar arasında son dönemdeki yükselişini sürdürdü; bu senaryo, ana karayla gerilimin azalmasına yol açabilir.

Diğer Asya para birimleri de değer kazandı. Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock'un yapışkan enflasyonun endişe kaynağı olmaya devam ettiği ve bankanın faiz oranlarını artırmayı bitirmediği yönündeki beklentileri artırdığı konusunda uyarmasıyla Avustralya doları %0,5 yükseldi .

Güney Kore wonu %0,3 oranında değer kazanırken, Hindistan rupisi büyük oranda bölgedeki emsallerinin gerisinde kaldı ve çok az hareket ederek rekor düşük seviyelere yakın kalmayı sürdürdü.

Dolar 2,5 ayın en düşük seviyesinde, Fed tutanakları bekleniyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde yüzde 0,2 düştü ve trader'ların Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine ikna olmasıyla son dönemdeki kayıplar daha da arttı.

Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tuttuğu Ekim ayı Fed toplantısının tutanakları Salı günü ilerleyen saatlerde açıklanacak ve para politikası hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyordu .

Geçtiğimiz iki hafta boyunca enflasyon ve işgücü piyasasındaki zayıf okumalar, yatırımcıların Fed'in daha fazla faiz artırımı yapmayacağını fiyatlamasına yol açtı. Yatırımcılar ayrıca Fed'in Mart 2024'ten itibaren faiz indirimine başlayabileceği ihtimalini %30 olarak fiyatlıyor .

Ancak merkez bankası böyle bir gösterge vermedi ve enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağını yineledi. Böyle bir senaryonun Asya piyasalarındaki büyük kazanımları sınırlaması bekleniyor.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page