top of page

Asya dövizi, Fed ve TÜFE enflasyonu konusunda ihtiyatlı davranarak battı ve doları artırdı

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü düştü, ABD Merkez Bankası toplantısından ABD para politikasına ilişkin merakla beklenen sinyaller ve ABD tüketici enflasyonu okuması öncesinde piyasalar gerilerken dolar yükseldi.
Çoğu bölgesel birim , 2023'te risk odaklı varlıklara olan talebi azaltan potansiyel bir durgunlukla ilgili artan endişelerin ortasında, geçen haftaki zararlarını koruyordu.
Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti %0,5'er düşüşle bölgesel emsalleri arasında en yüksek olanı olurken, Çin yuanı %0,3 oranında değer kaybetti.
Çin'de anti-COVID önlemlerinin geri çekilmesine ilişkin iyimserlik, yerel enfeksiyonlarda büyük bir sıçramanın daha geniş bir yeniden açılmayı geciktireceği korkusuyla büyük ölçüde dengelendi. Analistler ayrıca, yaklaşık üç yıllık COVID kilitlenmelerinden yeniden ortaya çıkan ülkede piyasa oynaklığının artacağını tahmin ediyor.
Yine de Çin'in yeniden açılması, ticaret ortağı olarak ülkeye bağımlı olan Asya ekonomilerine fayda sağlayacaktır.
Veriler , ülkedeki üretici fiyatları enflasyonunun beklenenden fazla yükseldiğini ve önümüzdeki aylarda ekonomi üzerindeki baskının artacağının habercisi olduğunu gösterdiği için Japon yeni %0.2 düştü .
Yen, son haftalarda, yüksek enflasyonun Japonya Merkez Bankası'nı para politikası konusundaki aşırı gevşek duruşunu sonunda değiştirmeye zorlayacağına dair spekülasyonlardan da faydalandı .
Hindistan rupisi, fiyat baskılarının Kasım ayında daha da hafiflediğini göstermesi beklenen tüketici enflasyon verileri öncesinde %0,3 düştü . Ancak Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde Hindistan enflasyonunun yakın vadede yüksek kalmasının beklendiğinin sinyalini verdi.
Yatırımcılar Salı günkü tüketici fiyat endeksi (TÜFE) okumasının potansiyel olarak beklenenden daha güçlü olacağı yönünde pozisyon aldıkça dolar Pazartesi günü güçlendi . Geçen hafta açıklanan veriler, Kasım ayında üretici fiyatları enflasyonunun beklenenden daha az gerilediğini göstererek , TÜFE'de benzer bir eğilimin habercisi oldu.
Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri %0,3 yükseldi ve 105 puana yaklaştı
Beklenenden daha güçlü bir enflasyon okuması , Çarşamba günkü iki günlük toplantısının sonunda Federal Rezerv'den daha şahin sinyaller alabilir.
Merkez bankasının bu hafta faiz oranlarını nispeten daha düşük bir 50 baz puan artırması beklenirken , beklenenden daha güçlü bir enflasyon, Merkez Bankası'nı oranları beklenenden daha uzun süre yüksek tutmaya itebilir.
Kasım ayına ilişkin güçlü ABD verileri, enflasyonun yakın vadede yapışkan kalabileceğine dair endişeleri artırdı. Bu, son oturumlarda Asya para birimlerini çökerten 2023'teki olası bir ABD durgunluğuna ilişkin uyarıları davet etti.
Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daralırken, yükselen ABD faiz oranları bu yıl Asya para birimleri üzerindeki en büyük ağırlık oldu.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page