top of page

Asya dövizi, güvercin Fed'in etkisiyle doların 4 ayın en düşük seviyesine yaklaşmasıyla yükselişte.

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü keskin bir şekilde yükselirken, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve 2024'te borçlanma maliyetlerini azaltmaya başlayacağının sinyalini vermesinin ardından dolar dört ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Merkez bankası faiz oranlarını yaygın olarak beklendiği gibi sabit tuttu ve 2024'te potansiyel olarak beklenenden daha yüksek bir marjla faiz indirimine gidebileceğini söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell da enflasyona karşı kabul edilebilir bir ilerleme kaydedildiğine işaret etti.

Onun yorumları, Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her birinin %0,3 oranında düşmesiyle dolarda büyük kayıplara yol açtı . Her iki enstrüman da ağustos ayından bu yana en zayıf seviyeleri olan 102 orta-düşük seviyelerine yakındı.

Powell'ın yorumları Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair spekülasyonları da tetikledi. Fed fonu vadeli işlemleri, yatırımcıların Mart 2024'te 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını %70'in üzerinde fiyatladığını gösteriyor.

ABD'deki düşüş beklentisinin risk ağırlıklı, yüksek getirili varlıkların cazibesini artırmasıyla, doların ardından Asya para birimlerinin çoğu yükseldi. ABD Hazine tahvil getirileri de Çarşamba günkü toplantının ardından düştü.

Japon yeni Perşembe günü dolar karşısında %1 artışla dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasalar artık para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için Japonya Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki toplantısını bekliyordu ancak BOJ'un aşırı güvercin mesajlarını sürdürmesi bekleniyor.

Verilerin işgücündeki dayanıklılığın devam ettiğini göstermesiyle Avustralya doları %0,8 yükseldi , ancak artan işsizlik geçen yılki güçlü yükselişin ardından bir miktar soğumaya işaret etti.

Risk ağırlıklı Asya para birimleri de büyük kazanımlar gördü. Güney Kore wonu % 1 değer kazanırken, Filipin pesosu %1'lik yükselişle Güneydoğu Asya'da yükselişe öncülük etti.

Hindistan rupisi , Hindistan'ın rekor düzeydeki ticaret açığının çekiciliğini azaltması nedeniyle rekor düşük seviyelere yakın kalarak günün birkaç aykırı değeri arasında yer aldı.

Çin yuanı yükseliyor ancak ekonomik gerginliklerin ortasında gerginleşiyor

Çin yuanı % 0,6 yükselerek dört ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü, ancak para birimindeki daha fazla kazanım Çin ekonomisine ilişkin devam eden endişeler nedeniyle engellendi. Piyasalar , Kasım ayındaki bir dizi hayal kırıklığı yaratan verinin ardından, Cuma günü açıklanacak sanayi üretimi ve perakende satış verilerinden Çin'e ilişkin daha fazla ekonomik ipucu bekliyordu .

Bu hafta başındaki zayıf enflasyon verilerinin ardından, Çarşamba günkü veriler borç verme faaliyetlerinde ve yerel likidite seviyelerinde kalıcı zayıflığın devam ettiğini gösterdi.

Her ne kadar hükümet daha fazla mali destek sunma konusunda büyük ölçüde muhafazakar kalsa da, bu okumalar Pekin'den daha fazla teşvik tedbiri çağrısı alınmasını teşvik etti.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page