top of page

Asya dövizi geriledi, Fed'in faiz oranlarını artırmasının ardından dolar güçlü.

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü değer kaybederken, Fed'in ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarmasının ardından dolar altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Piyasalar, bu hafta başta Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası olmak üzere birkaç merkez bankası faiz kararı öncesinde de büyük ölçüde riskten uzaktı.

Fed şahin bir duraklama teklif etti, daha az faiz indirimi sinyali verdi

Asya para birimleri, Fed'in faiz oranlarını sabit tutmasının ardından gece boyunca büyük kayıplar yaşadı ancak yapışkan enflasyonun bu yıl en az bir faiz artırımına daha davetiye çıkarabileceği konusunda uyardı.

Banka ayrıca faiz oranlarının 2024'te muhtemelen %5,1 civarında kalacağını söyledi ve bu da Fed'in gelecek yıl en az dört kez faiz indirimi yapacağına dair umutları azalttı.

Japon yeni Çarşamba günü son 10 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra 148 civarında sabitlenirken, Hindistan rupisi bu hafta başında rekor düşük seviyelere yaklaştıktan sonra %0,1 düştü. Rupi, petrol fiyatlarındaki artıştan da etkilendi.

Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,5 kayıp yaşarken, emtia piyasalarındaki kayıplar Avustralya dolarının %0,5 değer kaybetmesine neden oldu. Yeni Zelanda doları, verilerin ada ekonomisinin bu yılın başlarında teknik durgunluğa girmesinin ardından ikinci çeyrekte beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesine rağmen %0,3 düştü .

Çin yuanı , Çin Halk Bankası'nın bir dizi güçlü günlük orta nokta sabitlemesine rağmen %0,2 düşerek bir kez daha 7,3 seviyesini geçti. PBOC, ekonomik toparlanmayı desteklemek ve yuanın daha da zayıflamasını engellemek için çabalarken Çarşamba günü kredi faiz oranlarını değiştirmedi.

Fed'in uyarısı, geçtiğimiz yıl riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkın daralmasıyla darbe alan Asya piyasaları üzerindeki baskının devam edeceğinin habercisi. Asya merkez bankalarının çoğunun bu yıl faiz artırım döngülerini zaten duraklattığı göz önüne alındığında, daha yüksek ABD oranları bölgesel para birimlerinde herhangi bir büyük toparlanmanın kapsamını da sınırlıyor.

Japonya Merkez Bankası, daha fazla faiz kararına odaklanıyor

Odak noktası şu anda doğrudan Merkez Bankası'nın negatif faiz rejimini ne zaman sonlandırmayı planladığı konusunda daha fazla ipucu vermesinin beklendiği Cuma günkü toplantıya odaklanmış durumda.

Ancak yen'in herhangi bir şahin sinyalle desteklenip desteklenmeyeceği henüz bilinmiyor; özellikle de yerel kur ile ABD kurları arasında genişleyen uçurum nedeniyle döviz ticareti 10 ayın en düşük seviyelerinde.

Ancak BOJ'dan önce Filipinler ve Endonezya'nın faiz kararları Perşembe günü ilerleyen saatlerde açıklanacak. İlgili merkez bankalarının faiz oranlarını sabit tutacağı beklentisiyle peso ve rupiah sırasıyla %0,3 ve % 0,2 düştü .

İngiltere Merkez Bankası'nın da Perşembe günü ilerleyen saatlerde faiz oranlarını artırması bekleniyor; İngiltere'de enflasyon Ağustos ayında beklenenden biraz daha az artmasına rağmen sıcak seyrediyor .2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page