top of page

Asya dövizi haftalık kayıplara yöneldi, dolar erken faiz indirimi şüpheleriyle güçleniyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü az hareket etti ancak haftalık kayıplara yönelirken, dolar, Fed'in bu yılın başlarında faiz oranlarını düşüreceğine dair artan şüphelerin ortasında bir ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında seyrediyor.

Japon yeni, faiz oranlarının daha uzun süre yükselebileceğine ilişkin endişelerden en kötü etkilenen birim oldu ve aynı zamanda bu hafta Asya'daki en kötü performansı gösteren de oldu. Yen Cuma günü %0,1 düştü ve bu hafta %2,3 kaybetmesi bekleniyordu.

Çin yuanı ekonomik gerginliklerden etkilendi ancak PBOC'nin eylemi kayıpları sınırladı

Geniş Asya para birimleri de, bölgenin en büyük ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha az büyümesinin ardından Çin'e ilişkin artan endişeler nedeniyle değer kaybetti . 2023 büyümesi de yüzde 5'lik hükümet hedefini aştı .

Yuandaki kayıplar, Çin Halk Bankası'nın bir dizi güçlü orta nokta düzeltmesi nedeniyle sınırlandı. PBOC'nin Çin para birimini desteklemek için açık piyasada dolar sattığı da görüldü.

Yuan'ın bu hafta %0,4 kaybetmesi bekleniyordu; bu, art arda üçüncü düşüş haftası oldu. Döviz hafta başında neredeyse iki ayın en düşük seviyesine geriledi.

PBOC'nin ayrıca bu Pazartesi günü gösterge kredi faiz oranını rekor düşük seviyelerde tutması da yaygın olarak bekleniyor.

Çin'deki zayıflık diğer para birimlerine de sıçradı. Avustralya doları Cuma günü %0,2 yükseldi ancak bir ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra hafta boyunca %1,6 düşüş yaşadı.

Güney Kore wonu haftalık %1,8'lik bir düşüşe doğru giderken, Singapur doları, ülkenin önemli petrol dışı ihracatındaki beklenmedik düşüşün ardından haftalık %0,8'lik bir düşüşe hazırlanıyor .

Yapışkan ABD enflasyonu ve işgücü piyasasının güçlü olduğuna dair işaretlerin Fed'in erken faiz indirimlerine ilişkin artan şüpheleri artırmasıyla Asya para birimlerinin çoğu 2024'e zayıf bir başlangıç ​​yaptı. Piyasaların 2024'te daha sonraki ve potansiyel olarak daha küçük ABD faiz indirimlerini fiyatlandırmaya başlamasıyla, bölgesel para birimleri Aralık ayı boyunca elde edilen tüm kazanımları büyük ölçüde tersine çevirdi.

Dolar, Mart ayındaki indirim tahminlerinin azalmasıyla güçlü haftalık kazançlara yöneldi

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde hafif düştü ancak bu hafta başında bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yakın kalmayı sürdürdü. İkisinin de haftayı %0,9 ila %1 yükselişle kapatması bekleniyor.

Güçlü perakende satış verileri ve Fed yetkililerinin bu haftaki bir dizi şahin eğilimli yorumları, Fed'in Mart 2024'te faiz indirimine başlayacağına dair şüphelerin artmasına neden oldu.

CME Fedwatch aracına göre trader'ların Mart ayı kesintisine ilişkin bahislerini keskin bir şekilde azalttıkları görüldü . Trader'lar Mart ayındaki faiz indirimi şansını geçen hafta görülen %68,3'e kıyasla keskin bir düşüşle %51,9 olarak fiyatlıyordu.

ABD ekonomisindeki son dönemdeki dayanıklılık işaretleri, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabilmesi için yeterli alan sağlıyor. Bankanın enflasyonun %2'lik yıllık hedefine ulaşana kadar faiz oranlarında değişiklik yapması da pek olası değil; Aralık ayı TÜFE okuması çok az ilerleme gösteriyor.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page