top of page

Asya dövizi haftalık yükselişe yöneliyor

Asya dövizi haftalık yükselişe yöneliyor, dolar enflasyondaki düşüşün ardından 7 ayın en düşük seviyesinde

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yükseldi ve Federal Rezerv'in doları yedi ayın en düşük seviyesine iten şahin duruşunda nihai bir değişiklik beklentisiyle haftalık hızlı artışlara yöneldi.
Japon yeni , dolar karşısında %0,1 artışla yedi ayın en yüksek seviyesi olan 129,14'e ulaştı ve ülkedeki artan enflasyonun Japonya Merkez Bankası'nın eninde sonunda aşırı gevşek para politikasını sıkılaştıracağına dair tahminleri artırmasıyla bu hafta en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer aldı. bu yıl politika
Kasım ayında büyük bir cari hesap fazlası olduğunu gösteren veriler , daha geniş ters rüzgarlara rağmen Japon ekonomisinin bazı yönlerinin güçlü kaldığını da gösterdi. Yen bu hafta %2.2 değer kazanacaktı.
Çin yuanı , Aralık ayına kadar tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunda ılımlı bir iyileşme gösteren verilerin, COVID-19 karşıtı kısıtlamaların gevşetilmesinin ekonomide bir miktar toparlanmayı kolaylaştırdığını göstermesiyle %0,2 yükseldi ve dolar karşısında altı ayın en yüksek seviyesinin hemen altında kaldı. aktivite. Döviz bu hafta %1.6 artacak.
Cuma günü açıklanan veriler de Çin'in ticaret dengesinde beklenenden daha iyi bir iyileşme gösterdi . Ancak ülkenin şu anda şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınıyla boğuştuğu göz önüne alındığında, analistler daha büyük bir ekonomik toparlanma için olası bir gecikme konusunda uyarıda bulundular.
Daha geniş Asya para birimleri de güçlü haftalık kazançlara yöneldi. Endonezya rupisi yaklaşık %3'lük bir sıçrama ile bölgedeki en iyi performansı gösterirken, verilerin TÜFE enflasyonunun Aralık ayı boyunca büyük ölçüde sabit kaldığını göstermesinin ardından Hindistan rupisi %1.4 artış kaydetmeye ayarlandı .
Güney Kore wonu , Kore Merkez Bankası'nın beklendiği gibi faiz oranlarını artırmasının ardından %0.4 düşerek , ancak önümüzdeki aylarda oranları muhtemelen sabit tutacağının sinyalini vererek gün için bir istisna oldu.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Kasım başından bu yana en kötü performansı olan %1,6 düşüşe yönelirken , dolar bu hafta bir dizi para birimi karşısında yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.
Perşembe günkü veriler, ABD TÜFE enflasyonunun Aralık ayında beklendiği gibi hafiflediğini gösterdi ve bu muhtemelen Federal Rezerv'in şahin söyleminde potansiyel bir azalmanın habercisi.
CME Group'un Fedwatch aracına göre, yatırımcılar şu anda merkez bankasının Şubat ayında faiz oranlarını nispeten daha küçük bir 25 baz puan artıracağı ihtimalini yaklaşık %95 olarak fiyatlıyor. Fed'in politikayı gevşetmeye başlamasından önce ABD faiz oranlarının da %5 civarında zirve yapması bekleniyor.
Yine de, ABD tüketici enflasyonunun Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, piyasalar ABD para politikasının yakın patikası konusunda belirsizliğini koruyor.


11 görüntüleme0 yorum
bottom of page