top of page

Asya dövizi iyimser, piyasalar 2024 faiz indirimlerine bakarken dolar son 4 ayın en düşük seviyesind

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yaşanan son yükselişin ardından sakinleşirken, yatırımcıların Fed'in 2024'te beklenenden daha derin faiz indirimlerine pozisyon almasıyla dolar dört ayın en düşük seviyelerinde geriledi.

Çin Halk Bankası'nın orta vadeli borç verme olanağı aracılığıyla ekonomiye 1,45 trilyon yuan (200 milyar dolar) enjekte etmesiyle Çin'de daha fazla teşvik önlemi de duyarlılığı destekledi.

Ancak bu hareket yuan'ye çok az destek sağladı; zira PBOC'nin kredi faiz oranını bundan sonra rekor düşük seviyelerde tutacağının sinyalini veriyor hafta. Para birimi Cuma günü yatay işlem gördü.

Ekonomik veriler de Çin hakkında bazı olumlu ipuçları verdi. Sanayi üretimi Kasım ayında beklenenden fazla büyüdü, ancak perakende satışlar ve < /span> beklentileri karşılayamadı. sabit varlık yatırımı

Yine de dolardaki zayıflık yuanın altı ayın en yüksek seviyesinde işlem görmesini sağladı.

Daha geniş Asya para birimleri, zayıf doları takip ederek ve ABD faiz oranlarının düşmesi beklentisinin yatırımcıları risk odaklı, yüksek getirili varlıklara yöneltmesiyle hafifçe yükseldi.

Asya risk duyarlılığının önemli bir göstergesi olan Avustralya doları %0,3 artışla dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Japon yeniJapon yeni son seanslarda Amerikan doları karşısında hızla değer kazanarak dolar karşısında dört ayın en yüksek seviyesine yakın bir seviyede kaldı. Ancak Japonya Merkez Bankası'nin önümüzdeki yılın son toplantısında aşırı güvercin tutumunu sürdürmesinin beklenmesi nedeniyle yendeki daha fazla kazanç belirsizdi. Salı.

Satın alma yöneticileri endeksi verileri Japon ekonomisinde daha fazla zayıflığa işaret ederken, Aralık ayına ilişkin ön okuma imalat faaliyetinde

Günün birkaç aykırı değeri arasında Güney Kore'nin wonu bu hafta güçlü bir yükselişin ardından %0,2 düşerken, Hindistan rupisi zayıf dolar karşısında çok az hareket ederek rekor düşük seviyelerinin yakınında gezindi.

Hindistan ekonomisine ilişkin iyimserlik yerel hisse senetlerini rekor seviyelere taşırken, tüccarlar Hindistan'ın devasa ticaret açığı nedeniyle rupiye karşı temkinli olmaya devam ediyor. Merkez Bankası ayrıca enflasyondaki son yükselişe rağmen artık faiz artırımı yapılmayacağı sinyalini verdi.

Dolar 4 ayın en düşük seviyesinde seyrediyor, faiz indirimleri gündemde

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri hafif düştü Asya ticaretinde ise Ağustos ortasından bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini söylemesi ve 2024'te daha derin faiz indirimleri öngörmesinin ardından dolar bu hafta yaklaşık %2 kayıp yaşayacaktı.

Fed'in yorumları aynı zamanda ABD Hazine tahvil getirilerinde de derin kayıplara yol açtı ve yatırımcıların Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair spekülasyonlara başlamasıyla doların cazibesini azalttı.

Fed fonu vadeli işlem fiyatları, trader'ların Mart 2024'te faiz indirimi olasılığının %70'in üzerinde olduğunu fiyatladığını gösteriyor. Goldman Sachs, merkez bankasının arka arkaya üç faiz indirimi yapmasını bekliyor Mart ayından itibaren 25 baz puanlık indirim.

5 görüntüleme0 yorum
bottom of page