top of page

Asya dövizi, piyasaların bordrolar öncesinde Fed görünümünü yeniden değerlendirmesiyle yükseldi

Çoğu Asya para birimi Cuma günü hafif yükseldi ve piyasalar, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli tarım dışı istihdam verileri öncesinde ABD para politikasının gidişatı konusunda belirsizleşirken, haftanın kayıplarının bir kısmını telafi etti.
ABD'den gelen hayal kırıklığı yaratan imalat verileri ve karışık işgücü piyasası okumaları , tacirlerin Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için ne kadar ekonomik boşluk payı olduğunu sorgulamasına yol açmasıyla, doların Perşembe günü düşmesinin ardından bölgesel birimler bir miktar destek gördü .
Çin yuanı %0.1 yükseldi ve bu hafta başında gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden uzaklaştı. Para birimi, Çin Halk Bankası'ndan gelen daha güçlü bir günlük orta nokta düzeltmesi ile desteklendi.
Perşembe günü yayınlanan özel bir anket de Çin'in imalat sektöründe bir miktar dayanıklılık gösterdi ve bu yıl nihai bir ekonomik toparlanma konusunda biraz iyimserlik uyandırdı, ancak yakın vadeli görünüm kasvetli olmaya devam ediyor.
Çin'e ilişkin iyimserlik , emtia fiyatlarındaki artışların ardından %0,4 yükselen Avustralya dolarına da sıçradı .
Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın enflasyonun %2'lik yıllık hedefine ne zaman ulaşacağı konusunda bankanın belirlenmiş bir zaman çerçevesi olmadığını söylemesi ve BOJ'un aşırı güvercin politikasını sürdüreceğini yinelemesi ile Cuma günü Japon yeni yatay seyretti. an.
Yine de yen, bu hafta başlarında altı ayın en düşük seviyesinden toparlanırken, güçlü gecelik kazançlarında oturuyordu.
Güney Kore wonu , verilerin ülke ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden biraz daha fazla büyüdüğünü göstermesiyle %0.2 yükseldi. Enflasyon da Mayıs ayında bir önceki aya göre sabit kaldı.
Daha geniş Asya para birimleri yükselirken, dolar, gece boyunca yaşanan keskin kayıpların ardından Asya ticaretinde istikrar kazandı.
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Perşembe günü her biri yaklaşık %0,7 düştükten sonra her iki yönde de %0,1'den az hareket etti.
Veriler, ABD imalat faaliyetinin Mayıs ayında art arda yedinci ayda daraldığını gösterirken, işgücü piyasasına ilişkin veriler, bu yıl işe alımlar artmaya devam etse bile ücretlerin yerinde saydığını gösterdi .
Veriler, Fed'in Haziran'da bir duraklama yapacağına dair bahisleri yukarı çekti ve Fed Funds vadeli fiyatları bir duraklama için yaklaşık %74 şansa işaret ediyor. Ancak Cuma günkü tarım dışı bordro okuması, muhtemelen Fed'in nasıl hareket edebileceği konusunda daha net bir görüş sağlayacaktır.
Okumanın Mayıs ayında bir önceki aya göre gevşemesi beklenirken, bordrolar da son 13 ayın 12'sinde beklentileri aştı. Güçlü bir işgücü piyasası, Fed'e daha yüksek oranları sürdürmesi için daha fazla ivme ve alan sağlıyor - bu, Asya para birimleri için kötü bir senaryo.


25 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page