top of page

Asya dövizi, piyasalar Çin'in yeniden açılması ve ekonomik belirsizliği tartarken düştü

Çin'deki COVID-karşıtı kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin iyimserlik, Japonya'dan gelen karışık ekonomik sinyaller ve bir ABD resesyonuna ilişkin belirsizlikle dengelendiğinden, çoğu Asya para birimi Perşembe günü düşüş yaşadı.
Çin Çarşamba günü , Pekin'in önümüzdeki aylarda katı sıfır COVID politikasını daha da gevşetmeyi planladığının bir işareti olarak, COVID kısıtlamalarında şimdiye kadarki en büyük gevşemesini duyurdu, birkaç hareket kısıtlamasını ve test görevlerini kaldırdı.
Hareket, önceki seansta Asya piyasalarında bazı kazançları tetikledi. Ancak Çin'in hala COVID-19 vakalarındaki günlük rekor artışlarla mücadele ettiği göz önüne alındığında, yatırımcılar Pekin'in tam olarak yeniden açılacağını ne zaman açıklayacağı konusunda belirsizliğini koruyor.
Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı Çin enflasyon verilerinin artık dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla ışık tutması bekleniyor.
Çin yuanı önceki seansta %0,4 yükseldikten sonra Perşembe günü %0,1 düştü.
Japon yeni , ülkenin üçüncü çeyrekte azalan ihracat ve daha pahalı ithalat arasında beklenmedik bir cari hesap açığı kaydettiğini gösteren verilerin ardından Çarşamba gününden itibaren hafif kazanımlarını tersine çevirerek %0.3 düştü .
Ancak ülkenin üçüncü çeyrek GSYİH'sı biraz daha yüksek revize edildi ve daralma başlangıçta tahmin edilenden biraz daha az oldu. Bu, Japon ekonomisinin bazı yönlerinin, özellikle iş ve tüketici harcamalarının güçlü kaldığını gösterdi.
Ancak ülke, zayıflayan yen ve Kasım ayında 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkması beklenen yükselen enflasyondan kaynaklanan sürekli ters rüzgarlarla karşı karşıya.
Daha geniş Asya para birimleri, Güney Kore wonu ve Singapur doları %0,4 ve %0,2 değer kaybederek hafifçe geriledi .
Hindistan rupisi , Merkez Bankası'nın bu hafta faiz oranlarını artırmasına ve daha fazla parasal sıkılaştırmanın uygun olduğunun sinyalini vermesine rağmen %0,2 düştü ve bir ayın en düşük seviyesi yakınında kaldı.
ABD doları Çarşamba günü bir önceki seanstaki hafif kayıplarının ardından istikrar kazandı. Dolar endeksi %0,2 yükselirken, dolar endeksi vadeli işlemleri %0,2 arttı.
Beklenenden daha güçlü ABD ekonomik verilerinin enflasyonun soğumasının beklenenden uzun sürebileceğine işaret etmesiyle dolar, üçüncü haftadaki ilk pozitif haftasına yöneldi.
Bu, Federal Rezerv'in faiz oranlarını 2023'e kadar artırmaya devam edebileceğine dair endişeleri artırdı; bu, piyasa katılımcılarının ABD'de resesyona yol açabileceği konusunda uyardığı bir senaryo .
Fed'in önümüzdeki hafta faiz oranlarını nispeten daha düşük bir oranda artırması beklenirken, enflasyonun yapışkan kalması durumunda oranların beklenenden daha yüksek seviyelere çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Cuma günü açıklanacak ABD üretici enflasyonu verilerinin ABD enflasyonu hakkında daha fazla netlik sağlaması bekleniyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page