top of page

Asya dövizi, Powell konuşması öncesinde yükseldi, Çin iyimserliği azaldı

Piyasalar Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'dan ABD para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken, çoğu Asya para birimi Çarşamba günü yükseldi, ancak Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler ve ülkenin COVID politikasına ilişkin belirsizlik havayı baskılıyor.
Yine de çoğu bölgesel birim, daha zayıf bir dolar ve Fed'in daha yavaş faiz artırımları yapacağı beklentisiyle Kasım'ı önemli ölçüde daha yüksek bitirmeye ayarlandı.
Çin yuanı , verilerin ülkedeki ticari faaliyetlerin Kasım ayında beklenenden fazla daraldığını göstermesine rağmen %0,2 yükseldi .
Veriler, ülke enfeksiyonlarda rekor düzeyde artışlarla boğuşurken, COVID karşıtı politikaların Çin'in ekonomik sağlığı üzerindeki artan etkisini vurguluyor.
Piyasalar ayrıca, kilitleme önlemlerine karşı artan halk tepkisi arasında Çin hükümetinin katı sıfır COVID politikasını geri çekip çekmeyeceği konusunda da belirsizleşti. Salı günü böyle bir hareketle ilgili asılsız söylentiler Çin piyasalarında güçlü kazançlara yol açmış olsa da, mitingin gücü tükeniyor gibi görünüyordu.
Yine de yuan, zayıflayan dolardan yararlandığı için Kasım ayında %2'nin üzerine çıkacaktı.
Dolar geri çekilirken daha geniş Asya para birimleri hafifçe güçlendi, ancak günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Powell'ın yapacağı konuşma öncesinde duyarlılık kırılganlığını korudu. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 düştü.
Fed Başkanı'nın, ABD faiz artırımlarının yavaşlayıp yavaşlamayacağı konusunda daha fazla netlik sağlayarak, yılın geri kalanında ABD para politikasının gidişatını belirlemesi bekleniyor.
Kasım ayı toplantısının tutanakları, politika yapıcıların önümüzdeki aylarda daha yavaş faiz artırımlarını desteklediğini gösterirken , bazı Fed üyeleri bunun hala merkez bankasının yıllık hedefinin oldukça üzerinde seyreden ABD enflasyonunun patikasına bağlı olacağı konusunda uyardı. .
Yine de, Fed'in faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair beklentiler, çoğu Asya para birimini Kasım ayında güçlü kazanımlar için doğru yola soktu.
Güney Kore wonu , Kore Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğinin sinyalini vermesiyle yaklaşık %7,5 artışla bu ayın en iyi performansını gösterdi .
Ancak ülkedeki ekonomik göstergeler kötüleşmeye devam etti ve son veriler Ekim ayında sanayi üretiminin beklenmedik bir şekilde daraldığını gösterdi.
Tayland bahtı , Çarşamba günü yaygın olarak beklenen bir faiz oranı artışı öncesinde %0,2 yükseldi ve %7'lik bir artışla Kasım ayında en iyi performans gösteren Güneydoğu Asya para birimi oldu.
Japon yeni , ülkedeki sanayi üretiminin Ekim ayında beklenenden fazla daraldığını gösteren verilerin ardından Çarşamba günü %0.1 düştü . Ancak para birimi, 32 yılın en düşük seviyesinden geri dönerken bu ay yaklaşık %7 değer kazanacak şekilde ayarlandı.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page