top of page

Asya dövizi sakin, erken faiz indirimi iddialarının devam etmesiyle dolar 4 ayın en düşük seviyesine yakın

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü son kazanımlarının ardından yatay seyrederken, doların dört ayın en düşük seviyeleri yakınlarında sabitlenmesi, tüccarların Fed'in 2024 başında faiz indirimine başlayacağı yönündeki tahminlere takılıp kalmasına neden oldu.

Yatırımcılar aynı zamanda Fed yetkililerinin erken faiz indirimlerine yönelik heyecanın abartıldığı yönündeki uyarılarını da büyük ölçüde görmezden geldi; dolarda ve Hazine getirilerinde devam eden düşüş, faiz oranlarının Mart 2024'ten itibaren düşmeye başlayabileceğine dair artan inancı işaret ediyor.

Bu düşünce çoğu risk odaklı varlığı destekledi; Güney Kore wonu ve Avustralya doları gibi orana duyarlı Asya birimleri Çarşamba günü %0,1 ile %0,2 arasında değer kazandı. İkisi de beş ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Fed'in faiz indirimi iddiaları sürüyor, Mart 2024 gevşeme döngüsünün başlangıcı olarak görülüyor

Geniş Asya para birimleri Çarşamba günü hafifçe yükseldi ve Fed'in faiz artırımını bitirip 2024'te düşüreceğinin sinyalini vermesinin ardından geçen hafta güçlü kazanımlar elde etti.

Bu hamle dolarda keskin kayıplara yol açtı ve merkez bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair spekülasyonların artmasına neden oldu. Goldman Sachs, 2024'te çoğunluğu yılın ilk yarısına yönelik olmak üzere beş kesinti bekliyor.

Fed Fonu vadeli işlem fiyatları, yatırımcıların Mart 2024'te 25 baz puanlık bir indirim için %67'nin üzerinde bir şansa sahip olduğunu gösteriyor. Merkez bankasının ayrıca Nisan ve Mayıs aylarında faiz oranlarını daha da düşürmesi bekleniyor.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde istikrarını korudu ve Ağustos başından bu yana en zayıf seviyelerine yakındı. Düşük ABD oranları doların çekiciliğini azaltıyor ve yatırımcıları daha yüksek getirili, risk odaklı varlıklara itiyor.

Ancak Fed yetkilileri, özellikle enflasyonun yapışkan kalması ve Fed'in faiz oranları konusunda daha uzun süre yüksek bir duruş sergilemesini gerektirmesi durumunda bu ticaretin risk altında kalacağı konusunda uyardı.

PBOC'nin oranları sabit bırakmasıyla Çin yuanı geriledi

Asya merkez bankalarının güvercin hareketleri bazı bölgesel birimleri baskı altına aldı. Çin Merkez Bankası'nın kredi faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde değiştirmemesinin ardından Çin yuanı dolar karşısında %0,1 düşerek 7,1346'ya geriledi.

Bu hamle geniş çapta beklenirken, PBOC'nin politikasını gevşek tutma ve Çin'deki ekonomik toparlanmayı destekleme konusunda ne kadar az hareket alanı bıraktığını vurguladı.

Japon yeni önceki seansta yaklaşık dört ayın en yüksek seviyelerinden keskin bir düşüş yaşadıktan sonra yatay seyretti . Yenin zayıflığı, Japonya Merkez Bankası'nın yılın son toplantısında aşırı güvercin tutumunu sürdürmesi ve 2024'te politikayı derhal sıkılaştırmaya başlama niyetinin çok az sinyali vermesiyle geldi.

Japonya'nın en büyük ticaret ortaklarındaki ekonomik koşullar kötüleşirken zayıf ithalat ve ihracat verileri de yen üzerinde baskı yarattı.

Hindistan rupisi rekor düşük seviyelere yakın seyrederken, Singapur doları hafif yükseldi.
10 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page