top of page

Asya dövizi sessiz kaldı, Fed faiz belirsizliği nedeniyle dolar güçlendi

ABD işgücü piyasasındaki bazı direnç işaretlerinin doları yukarı itmesi ve faiz oranlarının gidişatına ilişkin belirsizliği artırmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü dar bir aralıkta kaldı.

ABD ve Japonya'daki tatil nedeniyle bölgesel ticaret hacimleri düşüktü ve haftanın geri kalanında da sessiz kalması bekleniyor.

Çin yuanı , Halk Bankası'nın beklenenden oldukça güçlü günlük orta nokta düzeltmesinin ardından dolar karşısında %0,2 artışla 7,1428'e yükselerek günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı.

Pekin'in kuşatılmış emlak sektörü için daha fazla parasal destek hazırladığı görülürken, piyasalar da hükümetin daha fazla teşvik önlemi almasını bekliyordu.

Ekim ayındaki bir dizi zayıf okumanın ardından ekonomiye dair daha fazla ipucu için odaklar şu anda önümüzdeki hafta yayınlanacak olan Kasım ayına ait Çin satın alma yöneticileri endeks verilerine odaklanıyor .

Diğer Asya para birimleri arasında Japon yeni , tatil nedeniyle zayıflayan ticarette %0,3 yükseldi, ancak doların toparlanmasıyla birlikte gecedeki büyük kayıplarını da atlattı. Ekim ayı tüketici enflasyonu verileri Cuma günü açıklanacak ve Japonya Merkez Bankası'nın aşırı güvercin para politikası planlarına ilişkin daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock'un yapışkan enflasyona ilişkin uyarısını yinelemesiyle Avustralya doları %0,2 yükseldi; bu durum merkez bankasının önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımına yol açma potansiyeli taşıyor.

Güney Kore wonu hafifçe yükselirken, Hindistan rupisi rekor düşük seviyelerde seyrediyordu. Yerel ithalatçılardan gelen sürekli dolar talebinin dolardaki zayıflığı büyük ölçüde telafi etmesiyle Hindistan para birimi bu hafta 83.565 ile rekor düşük seviyesine geriledi.

Hindistan'ın büyük ticaret açığı, bu yıl dolar karşısında bir dizi rekor düşük seviyeye ulaşan rupi için önemli bir baskı noktası oldu.

Dolar, gecelik kazançların ardından sakin seyrediyor, Fed'in faiz görünümü belirsiz

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde yaklaşık %0,2 kayıp yaşadı ancak haftalık işsizlik başvurularının beklenenden daha az düştüğünü ve bunun da işgücü piyasasında bir miktar esneklik olduğunu göstermesinin ardından iki gün boyunca yükselişle seyrediyordu.

Verilerden önce Fed'in Ekim sonundaki toplantısının tutanaklarından gelen şahin sinyaller geldi ve bu da merkez bankasının faiz oranlarını ne zaman indirmeye başlayacağına dair belirsizliği artırdı.

Fed'in faiz oranlarına ilişkin uzun vadeli yüksek görünümünü korumasıyla birlikte traderlar, bankanın Mart 2024'ten itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki bazı bahisleri azalttı.

Yine de traderlar büyük ölçüde bankanın faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine inanıyordu ve bu da doların yaklaşık üç ayın en düşük seviyeleri yakınlarında işlem görmesini sağladı. Bu trend bu hafta Asya para birimlerine bir miktar destek sağladı.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page