top of page

Asya dövizi sessiz kaldı, odakta İsrail-Hamas savaşı varken dolar geri çekiliyor

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü hafif düşüş yaşarken, yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının olası etkileri konusunda endişelenmeye devam etmesiyle dolar son zirvelerinden geri çekildi.

Risk odaklı Asya para birimlerine yönelik iştah kırılganlığını korurken, dolar geçen hafta 10 ayın en yüksek seviyelerine yaklaştıktan sonra bir miktar kar elde etti. Eylül ayındaki güçlü enflasyon okumasının ardından ABD'de faiz oranlarının yükseleceği korkusu, Asya piyasalarına yönelik hissiyatı büyük ölçüde olumsuz tuttu.

Bu haftanın odak noktası aynı zamanda Çin ve Japonya'dan gelen bir dizi temel ekonomik gösterge üzerinde olacak. Çin yuanı , üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verilerinin hafta sonuna doğru açıklanmasıyla %0,1 düştü.

Yılın başında anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasına rağmen iş faaliyetleri zayıf kaldığından, okumanın Çin'in ekonomik büyümesindeki zayıflığın devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Çin Halk Bankası da bu hafta temel kredi faiz oranlarına karar verecek , ancak PBOC'nin orta vadeli borç verme faiz oranlarını değiştirmemesinin ardından bir değişiklik pek mümkün görünmüyor.

Japon yeni hafifçe güçlendi ve yatırımcıların Japon hükümetinin döviz piyasalarına müdahalesini çekeceğine inandıkları 150 seviyesinin biraz altında kaldı. Bu haftanın odak noktası Japonya'nın sanayi üretimi ve daha da önemlisi Eylül ayı tüketici enflasyonu verileri olacak.

Enflasyondaki herhangi bir yapışkanlık, Japonya Merkez Bankası'na para politikasını sıkılaştırma konusunda daha fazla ivme kazandırıyor; bu da yen destekleyebilecek bir senaryo.

Petrol fiyatlarındaki son zayıflık Hindistan rupinin %0,1 yükselmesine yardımcı olurken, piyasalar da günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak toptan enflasyon verilerini bekliyordu.

Avustralya doları 10 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,4 yükseldi, ancak para birimine yönelik algı emtia fiyatlarındaki zayıflık nedeniyle zayıf kaldı.

Orta Doğu'daki gerginlikler devam ederken dolar güvenli liman talebi görüyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Pazartesi günü Asya ticaretinde bir miktar kar elde ederek yaklaşık %0,1 düştü. Ancak İsrail-Hamas savaşının ardından güvenli liman varlıklarına olan talebin artması, doların 10 ayın zirvesine yakın kalmasına neden oldu.

İsrail, Gazze Şeridi'ne kara saldırısı düzenlemeye hazırlanıyor; bu, çatışmanın tırmanmasına işaret edebilecek ve potansiyel olarak daha fazla Orta Doğu ülkesini kendine çekebilecek bir hareket. Ancak ABD'li yetkililer böyle bir senaryonun olası görünmediğini söyledi.

İsrail şekeli , geçtiğimiz iki hafta boyunca dolar karşısında yaklaşık %4'lük bir düşüş yaşadıktan sonra Pazartesi günü istikrarını korudu.

Son veriler tüketici enflasyonunun ve güvenin güçlü kaldığını göstermesi nedeniyle dolar, ABD'deki yüksek faiz oranları beklentileriyle de destek buldu. Bu haftanın odak noktası aynı zamanda bir dizi Federal Reserve konuşmacısının yanı sıra daha fazla ABD ekonomik okuması olacak.

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daha da daraldıkça, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması Asya piyasalarını baskı altına alacak gibi görünüyor.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page