top of page

Asya dövizi sessizleşti, Fed ve BOJ toplantıları yaklaşırken dolar sakinleşiyor

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü çok az hareket ederken, dolar, yatırımcıların bu haftaki merkez bankası toplantıları öncesinde, özellikle de Federal Reserve ve Japonya Merkez Bankası'nın daralmasıyla yatay seyretti.

İsrail Gazze'ye geniş çaplı bir kara saldırısı başlatırken, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili kalıcı endişeler devam etti. Ancak çatışmanın hemen tırmanmadığına dair işaretler, risk odaklı piyasalara bir miktar rahatlama sağladı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde hafifçe yükseldi ve piyasaların Çarşamba günü Fed'in faiz oranı kararına ilişkin büyük ölçüde endişe duyması nedeniyle geçen haftaki kazanımlarının çoğunu korudu . Merkez bankası faiz oranlarını sabit tutmaya hazırlanıyor ancak aşırı ısınan enflasyona karşı hareket etmeye devam ederken muhtemelen daha uzun süre yüksek faiz oranlarının sinyalini verecek.

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, yüksek ABD oranları Asya para birimleri için kötü bir işaret. ABD Hazine tahvili getirileri de Pazartesi günü yükseldi ve son zirvelerin yakınında kaldı.

Çoğu Asya para birimi, hissiyatın zayıf kalması nedeniyle yatay-düşük aralığında kaldı. Avustralya doları , Eylül ayı boyunca perakende satışlarda beklenenden daha güçlü bir artış olduğunu gösteren verilerin etkisiyle yaklaşık %0,4 oranında değer kazanarak günün birkaç aykırı değeri arasında yer aldı .

Okumalar, daha yüksek enflasyon beklentilerine neden oluyor ve Avustralya Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını artıracağı tahminini daha da güçlendiriyor.

Japon yeni 150 seviyesinin altında sakin seyrediyor, şahin BOJ odakta

Japon yeni , geçen hafta bir yılın en düşük seviyesine geriledikten sonra Pazartesi günü hafifçe yükselerek 150 seviyesinin altına indi.

Son veriler, Japon tüketici enflasyonunda artan bir canlanma olduğunu gösterdi ; tüccarlar bunun BOJ'u aşırı gevşek politikasını geri çekmeye itebileceğine inanıyor. Analistler ayrıca bankanın negatif faiz oranlarının 2024'te sona ereceğini öngörüyor.

BOJ'un herhangi bir şahin hamlesinin, bu yıl Asya'nın en kötü performans gösteren para birimlerinden biri olan yene fayda sağlaması bekleniyor. Piyasalar ayrıca Japon hükümetinin yen'i desteklemek için döviz piyasalarına herhangi bir müdahalesini de izliyordu.

Diğer para birimleri arasında Çin yuanı Pazartesi günü yatay seyrederken, piyasalar Salı günü açıklanacak önemli satın alma yöneticileri endeks verilerini bekliyor. Okumanın Asya'nın en büyük ekonomisinde bir miktar iyileşme göstermesi bekleniyor.

Hindistan rupisi , petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından %0,2 yükselirken, Güney Kore wonu ve Tayvan doları da %0,2 artış gösterdi.

Fed ve BOJ'un yanı sıra İngiltere Merkez Bankası da bu hafta faiz oranlarına karar verecek.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page