top of page

Asya dövizi sessizleşti, Powell'ın konuşması öncesinde dolar toparlandı.

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü dar bir aralıkta kalırken, Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz oranlarına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle dolar 3,5 ayın en düşük seviyelerinden toparlandı.

Bölgesel para birimleri, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair artan kanaatin etkisiyle, Kasım ayı boyunca muhteşem bir yükselişin ardından hafifçe soğudu. Piyasalar artık faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda daha fazla ipucu ararken, merkez bankasının 2024'te faiz indirimine başlaması bekleniyor.

Asya'dan gelen bazı karışık ekonomik veriler de piyasalara orta düzey ipuçları verdi. Çin yuanı, özel bir anketin imalat faaliyetinin Kasım ayında beklenmedik bir şekilde toparlandığını göstermesinin ardından yatay seyretti .

Ancak bu okuma, perşembe günü açıklanan ve imalat sektöründe sürekli bir daralma olduğunu gösteren resmi verilerle çelişiyordu.

Avustralya doları, imalat faaliyetinin Kasım ayında beklendiği gibi daraldığını gösteren verilerle yükseldi . Şimdi odak noktası Avustralya Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıdaydı; burada merkez bankasının enflasyondaki düşüş nedeniyle faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Hindistan Merkez Bankası'nın gelecek hafta toplantısı da planlanıyor ve banka faiz oranlarını sabit tutacak.

Dolar 3,5 ayın en düşük seviyelerinden toparlanmanın ardından sakin seyrediyor, Powell bekliyordu

Fed'in potansiyel hamlesine ilişkin belirsizlik, doların Ağustos ortasından bu yana en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanmasına yardımcı oldu.

Gecelik veriler aynı zamanda Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksinin Ekim ayında merkez bankasının %2'lik hedefinin rahatlıkla üzerinde kaldığını gösterdi.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde Perşembe günü yüzde 0,7 yükseldikten sonra hafif düştü.

Powell, Cuma günü iki ayrı etkinlikte konuşma yapacak ve Fed Başkanı'nın söyleminde yapılacak herhangi bir değişiklik, diğer birçok Fed yetkilisinin merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini öne sürmesinin ardından büyük ölçüde odak noktası olacak.

Powell, oranların daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki retoriğini büyük ölçüde sürdürdü, ancak bu eğilim aynı zamanda enflasyonun gidişatına da bağlı olacak. Birkaç Fed üyesi bu hafta enflasyonun bu yıl önemli ölçüde düştüğünü ancak yine de merkez bankasının hedef aralığının üzerinde kaldığını kaydetti.

Dolar, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair artan kanaatin etkisiyle Kasım ayında da büyük kayıplar yaşadı. Asya para birimleri de ay boyunca aynı düşünceyle yükseliş yaşadı.
5 görüntüleme0 yorum
bottom of page