top of page

Asya dövizi yükseldi, dolar tarım dışı bordrolar öncesinde geri çekildi

Çoğu Asya para birimi Cuma günü yükseldi ve piyasalar, odak noktası günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan önemli işgücü verilerine çevrilirken, piyasalar Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama üzerine bahse girerken, dolardaki sürekli zayıflıktan yararlanarak yükseldi.

Faiz hassasiyetine sahip Güney Kore wonu , önceki seanstan elde ettiği keskin kazançların devamında %0,5 artışla günün en iyi performansını sergiledi. Won ayrıca, dolar ve Hazine getirilerinden gelen baskının azalmasıyla haftayı yaklaşık %1,6 daha yüksek kapatacak.

Japon yeni, tatil nedeniyle zayıflamış ticarette %0,2 yükseldi ve artan güvenli liman talebinden yararlanarak haftayı yaklaşık %1,7 daha yüksek kapatmaya ayarlandı. ABD bankacılık krizine ilişkin korkular, Fed'in bu yıl olası bir resesyona ilişkin uyarısıyla birleştiğinde, yen ve altın gibi güvenli limanların bu hafta fayda sağladığını ve altın rekor seviyelere ulaştığını gördü .

Çin yuanı , beklenenden daha yumuşak hizmet sektörü faaliyet verilerinin ülkedeki COVID sonrası ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair endişeleri artırmasıyla emsallerinin gerisinde kaldı.

Okuma, imalat verilerinde beklenmedik bir daralmanın hemen ardından geldi ve Çin'in en büyük ekonomik itici güçlerinin bu yıl anti-COVID önlemlerinin kaldırılmasına rağmen hala mücadele ettiğini gösteriyor.

Dolar, Cuma günü dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,2 düşüşle haftayı daha düşük kapatmaya ayarlandı. Fed'in faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklamayı düşündüğünün sinyalini vermesiyle dolar bu hafta genişleyen satışlar gördü.

Fed Funds vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in faiz oranlarını Haziran'da sabit tutması ihtimalini %90'ın üzerinde fiyatladığını gösteriyor ve bu da muhtemelen Mayıs'taki artışı yıl için son zam yapıyor. Yavaşlayan ekonomik büyüme belirtileriyle birlikte büyüyen bir bankacılık krizi de bu görüşü daha da güçlendirdi.

Ancak merkez bankası, gelecekteki oran eyleminin büyük ölçüde enflasyon ve işgücü piyasası verileri tarafından belirleneceği konusunda da uyardı . ABD işgücü piyasası sıkılığını korurken, enflasyon hala merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde seyrediyor.

Bu amaçla, piyasalar şimdi Cuma günü açıklanacak olan Nisan ayı tarım dışı istihdam verilerini bekliyor . Okumanın işgücü piyasasının bir önceki aya göre soğuduğunu göstermesi beklenirken, yukarı yönlü herhangi bir sürpriz Fed'in kararını etkileyebilir.

Geniş Asya para birimleri, potansiyel bir Fed duraklaması umutlarıyla yükseldi. Singapur doları ve Tayvan doları yaklaşık %0,2 yükselirken, Tayland bahtı %0,3 değer kazandı.

Avustralya doları, Merkez Bankası'nın bu hafta başlarında faiz artışıyla piyasaları şaşırtmasının ardından faiz oranlarının daha da yükselebileceğini yineleyen raporuyla %0.6 yükseldi .6 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page