top of page

Asya dövizi yükseldi, dolar zayıf enflasyonla 15 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü güçlenirken, beklenenden zayıf ABD enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in en yüksek faiz oranlarına ulaşmaya yakın olduğuna dair iddiaları artırmasının ardından dolar 15 ayın en düşük seviyelerinde geriledi.

Veriler, soğuyan işgücü piyasasına ilişkin işaretlerle birleştiğinde, Fed'in önümüzdeki aylarda şahin duruşunu muhtemelen azaltacağına dair bahisleri teşvik ettiğinden, ABD Hazine getirileri de zayıf enflasyon okumasının ardından düştü.

Asya seansında dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 değer kaybederken , dolar gecelik ticarette keskin bir şekilde düştü . Her iki gösterge de önceki seansta %1,2 düşerek 2023'te şimdiye kadarki en kötü günlerini yaşadıktan sonra 15 ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu.

Dolardaki zayıflık, çoğu Asya para biriminin Çarşamba günü geç saatlerde ralli yapmasına neden olurken, bölgesel birimler Perşembe günü sabah ticaretinde istikrar kazandı. Asya para birimleri, geçen yıl ABD faiz oranlarındaki keskin artışla hırpalandı ve Fed'in faiz artırım döngüsüne son verme beklentisiyle keskin bir şekilde toparlandı.

Asya'da bu yıl şimdiye kadarki en kötü performans gösterenlerden biri olan Japon yeni , Amerikan doları karşısında iki ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görürken, kura duyarlı Güney Kore wonu , Kore Merkez Bankası'nın faiz oranlarını bir süre sabit tutmasının ardından %0,1 yükseldi. art arda dördüncü ay. Her iki para birimi de gecelik ticarette %1'in üzerinde yükseldi.

Emtia fiyatlarındaki artışlar Avustralya dolarının %0.4 yükselmesine neden oldu.
20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page