top of page

Asya dövizi yatay seyrediyor.

Asya dövizi yatay seyrediyor, güçlü ABD verilerinin faiz korkularını artırmasıyla dolar 6 ayın zirvesinde

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü dar bir aralıkta hareket ederken, ABD enflasyonunun yapışkan işaretlerinin Federal Reserve'ün şahin tutumuna ilişkin devam eden endişeleri artırmasıyla dolar altı ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında sakinleşti.

Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler de Asya pazarlarına yönelik güveni zedeledi; ülkedeki hem ithalat hem de ihracat Ağustos ayına kadar beklenenden daha yavaş da olsa düşmeye devam etti.

Çin'in ticaret fazlası, yuan üzerinde baskı oluşturan genel ticaretin zayıflamasıyla beklenenden fazla düştü . Çin para birimi %0,1 düşerek Kasım 2022'den bu yana en zayıf seviyesine ulaştı.

Cumhuriyetçi milletvekillerinin ticari kısıtlamaları ihlal ettikleri iddiası nedeniyle bazı Çinli şirketlere teknoloji ihracatının tamamen durdurulması yönünde çağrıda bulunmasının ardından, ABD ile Çin arasında daha fazla ticaret anlaşmazlığı yaşanabileceğine ilişkin endişeler de hissiyat üzerinde ağırlık yarattı.

Güney Kore wonu son iki seanstaki büyük kayıplardan sonra %0,2 yükselirken, Singapur ve Tayvan doları yaklaşık %0,1 değer kaybetti.

Hindistan rupisi rekor seviyelere yakın seviyelerden toparlandı ancak petrol fiyatlarındaki yükselişin baskısı altında kalmaya devam etti. Hindistan'ın petrol ithalatına olan yoğun bağımlılığı nedeniyle rupi özellikle petrole karşı hassastır.

Avustralya doları, ülkenin ticaret fazlasının Temmuz ayında 17 ayın en düşük seviyesine indiğini gösteren verilerin, esas olarak Çin'e yapılan emtia ihracatının azalmasından etkilendiğini göstermesiyle %0,2 oranında değer kaybetti.

Güçlü hizmet verilerinin ardından dolar 6 ayın zirvesine yakın

Gece yayınlanan veriler , ABD hizmet sektörü faaliyetinin Ağustos ayında beklenenden fazla büyüdüğünü ve sektördeki fiyat göstergelerinin de daha da arttığını gösterdi .

Okumalar, enflasyonun yakın vadede yapışkan kalacağı yönündeki endişeleri artırdı ve Fed'in şahin görünümünün devam etmesine yol açtı.

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratlarının çok az hareket etmesiyle dolar, Mart ortasından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı . Küresel ekonomik koşulların kötüleşeceği korkusu da dolara yönelik güvenli liman talebini artırdı.

Bir dizi Fed yetkilisi bu hafta konuşacak ve ayın sonunda yapılacak faiz oranı kararı öncesinde para politikası hakkında daha fazla ipucu sunacak. Fed'in faiz oranlarını sabit tutması yaygın olarak beklenirken, aynı zamanda daha uzun süre yüksek söylemini yinelemesi de bekleniyor.

Japon yeni, BOJ'un güvercin sinyallerinin devam etmesiyle 10 ayın en düşük seviyesini vurdu

Yen , gecelik ticarette Kasım 2022'den bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra Perşembe günü yatay seyretti.

Japonya Merkez Bankası'ndan iki yetkilinin, bankanın yakın vadede veya en azından enflasyon ve ücret artışlarında sürdürülebilir bir yükseliş görene kadar aşırı güvercin politikasını sürdüreceğini yinelemesiyle, Japon para birimi bu hafta yeniden zayıflık yaşadı.

Yen, geçen yıl yerel ve ABD faiz oranları arasındaki artan uçurum nedeniyle darbe aldı ve ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması nedeniyle çok az bir rahatlama görmesi bekleniyor.

Ancak Japon yetkililer yakın zamanda hükümetin yendeki daha fazla zayıflamayı önlemek için döviz piyasalarına müdahale edebileceği konusunda da uyardı.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page