top of page

Asya dövizi zayıflıyor, dolar enflasyon verileri öncesinde yükseliyor

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü değer kaybederken, para politikasının rotasını belirlemesi beklenen önemli ABD enflasyon verileri öncesinde dolar küçük yükselişler kaydetti.

Çin'e ilişkin endişeler de bölgesel hissiyat üzerinde ağırlık yarattı; veriler, ülkedeki borç verme aktivitesinde Ekim ayına kadar daha fazla yavaşlama olduğunu gösterdi. Bu, yuanın dolar karşısında %0,1 düşerek 7,3 seviyesine yaklaşmasına neden oldu.

Çin'de sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımlarına ilişkin veriler de bu hafta yayınlanacak.

Japon yeni, dolar karşısında bir yılın en zayıf seviyesinde seyrederken, Japon yetkililerin bir kez daha döviz piyasalarına müdahale edecekleri yönündeki uyarıları, Japon para birimindeki daha fazla kaybın bastırılmasına rağmen.

Yen Pazartesi günü son kayıplarından keskin bir geri dönüş gördü ve bu durum hükümetin zaten para birimini desteklemek için müdahalede bulunmuş olabileceği yönünde bazı spekülasyonları teşvik etti. Para biriminin 32 yılın en düşük seviyesine yakın olan zayıflığı, hükümetin 2022 ortasından sonuna kadar milyarlarca dolarlık müdahalesini tetikledi.

Çeşitli bölgesel tatiller nedeniyle ticaret hacimleri bir miktar durgun olsa da, Asya para birimlerinin tamamı geri çekildi.

Güney Kore wonu %0,5 kayıp yaşarken, Avustralya doları , Kasım ayı başında Avustralya tüketici güveninin daha da kötüleştiğini gösteren verilerin ardından %0,1 düştü .

Bu okuma, Avustralya ekonomisi için zayıf bir görünüm ortaya koyuyor; özellikle de alışverişin yoğun olduğu tatil sezonunda perakende harcamaların yavaşlayacağı yönünde.

Hindistan rupisi tatil ticaretinde yatay işlem gördü ve Hindistan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Ekim ayında beklenenden fazla arttığını gösteren verilerin ardından rekor düşük seviyelere yaklaştı . Ancak Hindistan Merkez Bankası'nın faiz artırım döngüsünde uzun bir duraklama sinyali vermesi nedeniyle, Hindistan Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımı şansı zayıf kaldı.

Tayland bahtı %0,4 düşüşle Güneydoğu Asya'nın en kötü performansını sergilerken, Malezya ringgiti %0,3 kayıp yaşadı.

Odaklarda TÜFE verileri varken dolar birkaç santimetre yükseldi

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları , Asya ticaretinde geçen hafta altı haftanın en düşük seviyelerinden toparlanmanın ardından istikrarlı bir şekilde %0,1 yükseldi.

Piyasalar doğrudan günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Ekim ayı ABD TÜFE verilerine odaklandı . Art arda iki aydır beklentilerin altında kalan beklentilerin ardından okumaların bir miktar soğuması bekleniyor.

Bazı Fed yetkililerinin yapışkan enflasyonun merkez bankasının faiz artırımlarını daha da ileriye götürebileceği konusunda uyarmasının ardından geldiği göz önüne alındığında, TÜFE verileri bu hafta piyasalar için önemli olacak.

Yapışkan enflasyona dair herhangi bir işaret, muhtemelen Fed'in daha fazla faiz artırımına gideceği yönündeki bahisleri artıracaktır; bu, dolar için iyiye işaret ancak Asya piyasaları için kötü bir senaryodur.

Çoğu Asya para birimi, ABD faiz oranlarının yükseleceği korkusu nedeniyle 2023'te düşük işlem görüyordu.9 görüntüleme0 yorum
bottom of page