top of page

Asya dövizi zayıflıyor, ekonomik veriler öncesi dolar istikrar kazanıyor, Fed konuşmacıları

Çoğu Asya para birimi Pazartesi günü düşerken, piyasalar bu hafta dünyanın en büyük ekonomileri hakkında daha fazla ipucu ve birkaç Federal Rezerv konuşmacısından gelecek para politikası sinyallerini beklerken güçlü kazanımlarının ardından sabit kaldı.

Çin yuanı %0,1 düştü ve dolar karşısında iki ayın en düşük seviyesini gördü. Döviz ayrıca, Çin'de yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler arasında, dolar karşısında 7 seviyesinin çok yakınındaydı.

Bu hafta odak noktası, Asya'nın en büyük ekonomisinden gelen ve bir dizi hayal kırıklığı yaratan Nisan ayı verilerinin ardından gelen perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri. İmalat faaliyeti , enflasyon ve ithalat verileri, ülke bu yılın başlarında KOVID önlemlerini geri çekmiş olsa da geçen ay beklentilerin altında kaldı.

Çin'deki zayıflık, Pazartesi günü risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimlerinin en çok değer kaybetmesiyle, diğer Asya piyasalarına yönelik havayı bozdu. Endonezya rupisi %0,5 düşerken, Malezya ringgiti %0,6 değer kaybetti.

Tayland bahtı , ülkedeki ulusal seçimlerin demokrasi yanlısı muhalefet partisinin lehine dönmesiyle %0,3 yükselerek gün içinde birkaç aykırı değerden biri oldu.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre Tayland ekonomisi de ilk çeyrekte beklenenden fazla büyüdü.

Japon yeni, Nisan ayı için üretici fiyat endeksi enflasyon verilerinin beklenenden daha yumuşak gelmesiyle %0.3 düştü ve Japonya Merkez Bankası üzerindeki politikayı derhal sıkılaştırması için baskının azaldığına işaret etti.

Ancak bu hafta Japon piyasalarının odak noktası , Cuma günü açıklanacak olan Nisan ayı tüketici fiyat endeksi enflasyon verileri. Okumanın önceki aya göre sabit kalması ve BOJ'un yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olması bekleniyor.

Diğer aykırı değerler arasında, geçen hafta bir haftanın en düşük seviyesinden toparlanan Avustralya doları %0,3 yükselirken, Güney Kore wonu %0,2 arttı.

Daha geniş Asya para birimleri, ABD doları son dönemdeki kazanımlarının büyük bir kısmını koruduğu için baskı altında kalmaya devam etti. Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşürmeyeceğine dair beklentiler, doların Eylül ayından bu yana en iyi haftasını kaydetmesine neden oldu.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Pazartesi günü yatay seyretti. Cuma günü beklenenden daha zayıf bir tüketici güveni okumasının bu yıl olası bir resesyona ilişkin endişeleri artırmasının ardından, piyasalar şimdi daha fazla ekonomik işaret için ABD'den perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerini bekliyor .

Bu haftanın odak noktası, aynı zamanda, en önemlisi Cuma günü Başkan Jerome Powell olmak üzere , bir dizi Fed konuşmacısı üzerinde olacak . Yavaşlayan ekonomik büyümeye rağmen enflasyonun inatçılığını sürdürdüğü göz önüne alındığında, piyasalar para politikası konusunda daha fazla netlik arıyor.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page