top of page

Asya dövizi zayıfladı, Fed konuşmacıları odaktayken dolar 6 ayın zirvesinde

Asya para birimlerinin çoğu, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yüksek petrol fiyatlarına ilişkin sürekli endişelerin etkisiyle Çarşamba günü düşerken, bir dizi Federal Reserve yetkilisinden ABD'nin para politikasına ilişkin yeni ipuçları gelmesinden önce dolar altı ayın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Avro bölgesi ve ABD'den gelen zayıf ekonomik baskıların ardından, dolara yönelik güvenli liman talebinin artmasının ardından, daha geniş bir riskten kaçış hissi, yatırımcıların bölgesel para birimlerine karşı temkinli davranmasına neden oldu.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde yaklaşık %0,1 düştü ancak Mart ortasından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Şimdi odak noktası , Dallas Fed Başkanı Lorie Logan'ın Çarşamba günkü konuşmasından başlamak üzere, bu hafta Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalar olacak .

Petrol fiyatlarının son 10 ayın en yüksek seviyelerine ulaşması da Asya para birimleri üzerinde baskı oluşturdu; piyasalar yüksek enerji maliyetleri nedeniyle enflasyonun yeniden canlanmasından korkuyordu. Birçok Asya ülkesi de bu hafta Ağustos ayı için beklenenden daha sıcak enflasyon verileri yayınladı.

Çin yuanı büyüme riskleri nedeniyle 10 ayın en düşük seviyesinde

Çin yuanı Çarşamba günü %0,1 düşerek 7,3 sınırını geçerek dolar karşısında Kasım 2022'den bu yana en zayıf seviyesine ulaştı.

Salı günü yapılan özel bir anket, Çin'de hizmet sektörü faaliyetinin sekiz ayın en yavaş temposunda büyüdüğünü, bunun da yavaş dış talebin yanı sıra zayıflayan iç trendlerin baskısı altında olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar, Çin ekonomisinde artan olumsuzluklara rağmen Pekin'in daha fazla teşvik önlemi uygulamaya yönelik muhafazakar yaklaşımına karşı giderek daha fazla sabırsızlanmaya başladı. Ülkenin zor durumdaki emlak sektörüne doğrudan desteğin olmayışı, ekonomik büyümede yakın vadede bir toparlanmanın kapsamına ilişkin endişeleri de artırdı.

Şimdi odak noktası Perşembe günü açıklanacak ticaret verilerine odaklanıyor; analistler ithalat ve ihracatın Ağustos ayında daha yavaş bir hızda daralmasını bekliyor.

Çin'e ilişkin endişeler daha geniş Asya piyasalarına da sıçradı; Güney Kore wonu %0,2 kayıpla, Malezya ringgiti ise %0,6 kayıpla Güneydoğu Asya'da kayıplara öncülük etti.

Avustralya doları %0,1 düştü ancak Avustralya ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden biraz daha fazla büyüdüğünü gösteren verilerin resesyona ilişkin endişeleri hafifletmesinin ardından ilk kayıplarının çoğunu azalttı. Ancak büyümenin hızı büyük ölçüde yavaş kaldı.

Petrole duyarlı Hindistan rupisi %0,2 yükseldi ancak gecedeki büyük kayıplarını da sürdürüyordu. Para birimi de rekor düşük seviyelere ulaşmıştı.

Japon yeni, güvercin BOJ ve müdahale izlemesi arasında yatay seyrediyor

Yen Çarşamba günü %0,1 yükseldi ve bir önceki seansta gördüğü 10 ayın en düşük seviyesinden hafif bir toparlanma kaydetti . Yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasında artan uçurum bu yıl yene darbe vurdu; Bank of Japan yönetim kurulu üyelerinin yakın zamanda bankanın yakın vadede aşırı güvercin duruşunu sürdüreceğine işaret ettiği yönündeki yorumları da dikkat çekti.

Ancak yendeki zayıflık, Japon yetkililerin bir kez daha piyasaları para birimine karşı bahis oynama konusunda uyarmasına yol açtı; üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda gazetecilere, yene karşı spekülasyon devam ederse hükümetin "hiçbir seçeneği göz ardı etmeyeceğini" söyledi.

Kanda, geçen yıl yen'i 30 yılın en düşük seviyelerinden kurtarmak için döviz piyasalarına hükümet müdahalesine öncülük etmişti ve bu yıl da dövizdeki zayıflığı durdurmak için benzer hamleler yapılacağı konusunda defalarca uyarıda bulunmuştu.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page