top of page

Asya dövizindeki ralli Çin'in zayıflığı nedeniyle durdu, dolar PCE verileri öncesinde sakin kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü Çin'den gelen zayıf ekonomik sinyallerin ardından dar bir aralıkta kalırken, piyasalar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken dolar son kayıplarından sonra sakinleşti.

Çin yuanı, Çin Halk Bankası'nın güçlü orta nokta sabitlemesinin ardından hafifçe güçlendi. Ancak satın alma yöneticileri endeks verileri , Çin'in en büyük ekonomik lokomotiflerinin kötüleşen yurt dışı taleple mücadele etmesi nedeniyle imalat faaliyetlerinde sürekli bir düşüş olduğunu gösterdi .

Okuma, COVID sonrası toparlanmanın gerçekleşmemesi nedeniyle Çin ekonomisinde devam eden zayıflığın altını çizdi.

Ancak istikrarlı PBOC desteği ve Fed'e yönelik daha az şahin bir görünüm, yuanın Kasım ayında %2,6 oranında değer kazanmasına neden oldu. Para birimi, dolar karşısında da beş ayın en yüksek seviyesine yakın kaldı.

Bölgesel döviz piyasalarında haftalardır süren rallinin artık sona eriyor gibi görünmesi nedeniyle diğer Asya birimleri Perşembe günü çok az hareket etti. Ancak piyasaların Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmayacağına ikna olmasıyla birlikte çoğu bölgesel birim Kasım ayında büyük kazanımlar elde etmeye hazırdı.

Japon yeni , Ekim ayında perakende satışların beklenenden daha az arttığını, sanayi üretiminin ise sessiz kaldığını gösteren verilerden çok az destek alarak %0,1 yükseldi .

Yine de yen, Kasım ayındaki yaklaşık 33 yılın en düşük seviyelerinden keskin bir toparlanma kaydetti ve ayda %3 artış göstererek hükümetin döviz piyasalarına müdahale ettiği Kasım 2022'den bu yana en iyi aylık kazancını kaydetti.

Avustralya doları , inşaat onaylarında Ekim ayına kadar toparlanma yaşandığını gösteren verilerin etkisiyle %0,4 yükseldi . Ancak Avustralya'nın sermaye harcamaları üçüncü çeyrekte zayıf kaldı.

Avustralya doları Kasım ayında yaklaşık %5 olarak belirlendi ve dört ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Güney Kore wonu Perşembe günü Kore Bankası'nın faiz oranlarını geniş çapta beklendiği gibi sabit tutmasıyla hafif düştü . Ancak zayıf sanayi üretimi ve perakende satış verileri, Güney Kore ekonomisindeki zayıflığın devam ettiğine işaret etti.

Yine de won Kasım ayında %4,5'lik bir artış yolunda ilerliyordu.

Hindistan rupisi Kasım ayında Asya para birimleri arasında tek aykırı değer olarak yer aldı ve daha önce rekor düşük seviyelere geriledikten sonra aylık performansı zayıf bir performans sergilemeye hazırlanıyordu. Para birimi, dolara yönelik yurt içi talebin artmasının yanı sıra Merkez Bankası'nın azalan dolar rezervlerine ilişkin endişeler nedeniyle darbe aldı.

Hindistan'ın Eylül çeyreğine ilişkin GSYİH rakamları günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve en hızlı büyüyen büyük ekonomide sürdürülebilir büyüme göstermesi bekleniyordu.

Dolar 3,5 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında sakinleşiyor, PCE enflasyon verileri bekleniyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Ağustos ortasından bu yana en düşük seviyelerinden hafif toparlanmanın ardından Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti. Ancak Amerikan Doları, Kasım ayında hala %3,6 kayıpla bir yılın en kötü ayına hazırlanıyordu.

ABD enflasyonundaki yumuşama ve istihdam piyasasında soğuma işaretleri, Fed'in faiz artırımına gittiğine dair inancın artmasıyla birlikte dolarda Kasım ayı boyunca büyük kayıplara yol açtı . Piyasalar artık bankanın potansiyel olarak 2024'te faiz indirimine ne zaman başlayabileceğine dair sinyaller arıyordu; bazı Fed yetkilileri, enflasyon düşmeye devam ederse gevşemenin daha erken gelebileceğini öne sürdü.

Bu amaçla odak noktası artık doğrudan Fed'in günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerine odaklandı. Günün ilerleyen saatlerinde ABD'nin üçüncü çeyrek GSYİH'sine ilişkin ikinci bir okuma da açıklanırken, Kasım ayı PMI verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günü yapacağı konuşma açıklanacak.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page