top of page

Asya'da hisse senetleri 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ABD GSYİH verileri bekleniyor

Asya hisse senetleri Perşembe günü, Hong Kong hisselerinin üç günlük Yeni Ay Tatili'nin ardından ticaretin yeniden başlamasıyla diğer piyasalardaki kazançları yakalamasıyla yedi ayın yeni zirvesine yükseldi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,9 artışla 557,65'e yükseldi ve art arda beşinci gününde kazanç elde etmeye hazırlanıyor.
Endeks, Çin'de güçlü bir ekonomik toparlanma beklentileri ve çoğu büyük merkez bankasının ağır oran artışlarının sona yaklaştığına dair umutlarla Ocak ayında şu ana kadar %10 arttı.
Avustralya'nın tatil nedeniyle kapalı olması ve Çin de dahil olmak üzere Asya'nın bazı bölgelerinin Ay Yeni Yılı nedeniyle uzakta olması nedeniyle Perşembe günü ticaret zayıftı.
Eurostoxx 50 %0,58, Almanya DAX %0,58 ve FTSE %0,30 artışla Avrupa'da canlı hava devam edecek gibi görünüyor.
ABD Merkez Bankası'nın agresif faiz artırım politikasını yakında yumuşatacağına dair bahis oynayan tacirler, Kanada Merkez Bankası'nın Çarşamba günü faiz oranlarını artırmasının ardından bir yükseliş yakaladı, ancak daha fazla artırımı muhtemelen şimdilik erteleyeceğini söyleyen ilk büyük merkez bankası oldu.
Geçen yıl bir dizi süper boyutlu oran artışının ardından, ABD merkez bankasının şimdi büyük ölçüde enflasyonun soğuduğuna dair işaretlerle önümüzdeki hafta oranları 25 baz puan daha küçük bir oranda artırması bekleniyor.
Analistler, Fed'in bu yıl sonunda faiz artırımlarını durdurmasını beklerken, bazıları için Şubat'taki toplantı bunun için biraz erken.
NatWest Markets baş ekonomisti Kevin Cummins (NYSE: CMI ), "Fed'in sıkılaştırma sürecinin sonunun yaklaştığını öne sürmekten kaçınmak için özel bir çaba göstereceğine inanıyoruz" dedi .
Cummins, komitenin resmi politika beyanını henüz bir duraklamanın henüz değerlendiriliyor olabileceği şeklinde yorumlanabilecek herhangi bir şeyden uzak tutmak için elinden geleni yapacağını söyledi.
Gözler Perşembe günü açıklanacak olan ABD GSYİH verileri üzerinde olacak. Rapor, Fed'in devasa faiz artırımlarının gecikmeli etkilerinin başlamasından önceki sağlam büyümenin son çeyreğine işaret edebilir.
Saxo stratejistleri müşterilere notta, "Bugün ABD GSYİH açıklaması, durgunluk yerine yumuşak iniş lehine değişen piyasa beklentilerinin devam edip edemeyeceğini ölçmek için kilit öneme sahip olacak."
Parasal sıkılaştırmada daha az agresif bir hız beklentisi, sözde yumuşak iniş beklentilerini artırdı - enflasyonun zayıflayan ancak yine de dirençli ekonomik büyüme zemininde düştüğü bir senaryo.
Hong Kong'un Hang Seng Endeksi Tavşan Yılı'ndaki ilk ticaret gününde %1,7 yükselirken, Japon Nikkei %0,25 düştü.
Yatırımcıların dikkati, merkez bankalarının ne zaman güvercinleşeceğine dair ipuçları arayan yatırımcılarla önümüzdeki hafta yapılacak İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası toplantılarında olacak.
Döviz piyasasında, ABD para birimini altı büyük rakibe karşı ölçen dolar endeksi , geçen hafta dokunduğu sekiz ayın en düşük seviyesi olan 101.51'den çok uzak olmayan 101.64'te yer aldı.
Japon yeni dolar başına %0.22 güçlenerek 129.32'ye yükselirken, sterlin en son, gün için %0.05 kayıpla 1.2394$'da işlem görüyordu.
10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi 2,1 baz puan düşerek %3,441'e, 30 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi ise 3 baz puan düşerek %3,595'e geriledi.
Ekonomik beklentilerin bir göstergesi olarak görülen 2 ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri arasındaki farkı ölçen ABD Hazine verim eğrisinin yakından takip edilen kısmı -68,7 baz seviyesinde yer aldı. Analistler, bu eğrinin tersine dönmesinin son dokuz resesyonun sekizini öngördüğünü söylediler.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının beklenenden az artmasının ardından yatay seyretti. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü %0,09 artışla varil başına 80,22$'a yükselirken, Brent gün için %0,08 düşüşle 86,05$ seviyesinden işlem görüyor. [VEYA]


6 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page