top of page

Enflasyon Belirsizliği Sürerken Altın Yükseliyor

Altın Çarşamba sabahı Asya'da yükseldi ve enflasyonun belirsiz seyri sarı metale destek verdi.
Altın vadeli işlemleri 23:39 ET (03:39 GMT) itibarıyla %0,26 artışla 1,860,30 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar , önceki seansta bir ayın en düşük seviyesini gördükten sonra Çarşamba günü yükseldi.
Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri de önceki seansta bir ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra güçlendi.
“Yatırımcılar, zirve enflasyonu geride bıraktığımıza göre, enflasyonun iniş yolunu nasıl değerlendirecekleri ile mücadele ediyor. SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, piyasa için soru normalleşmenin ne kadar süreceği ve bu belirsizliğin altına yardımcı olduğu" dedi.
ABD Merkez Bankası, 40 yılın en yüksek enflasyonuna karşı mücadele ediyor ve bir dizi büyük faiz artırımı düşünüyor. Merkez bankasının güvercin politika yapıcılarından Fed Bank of Atlanta Başkanı Raphael Bostic, Salı günü bankası tarafından yazıp yayınladığı bir makalede Fed'i politikayı dikkatli bir şekilde sıkılaştırmaya ve “pervasızlıktan” kaçınmaya çağırdı.
SPI Asset Management'tan Innes Reuters'e verdiği demeçte, "Altın yatırımcıları Fed dilindeki daha yumuşak değişikliği fark ettiler ve 1.850,00 dolara kadar olan düşüşler sağlam destekle karşılandı" dedi.
Yatırımcılar şimdi daha fazla politika ipucu için bugün daha sonra yapılacak son Fed toplantısının tutanaklarını bekliyorlar.
Asya Pasifik'te Yeni Zelanda Rezerv Bankası, Investing.com'un beklediği gibi faiz oranını %1,5'ten %2,0'a yükseltti. Kore Merkez Bankası Perşembe günü politika kararını açıklayacak.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,2 düştü. Platin 0,1 yükselirken, paladyum yüzde 0,5 düştü.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page