top of page

Asya FX, şahin Fed yorumlarının ağırlık kazanması ve Çin yuanının odakta olmasıyla zayıflıyor

Asya para birimleri Çarşamba günü daha da düşerken, dolar Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumları arasında sabitlenirken, yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili endişeler Çin yuanının önemli seviyelerin üzerine çıkmasına neden oldu.

Yuan , %0,3 düşerek Aralık ortasından bu yana en zayıf seviyesine gerilerken, offshore yuan, bir dizi zayıf ekonomik okuma Çin'de yavaşlayan bir toparlanmaya işaret ettiğinden, bu yıl ilk kez psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesini aştı.

Yuan, Çin Halk Bankası'nın ekonomik büyümeyi desteklemek için para politikasını daha da gevşetmesi gerekeceğine dair artan bahislerle de değer kaybetti. Bu, bankanın kilit Kredi Faiz Oranını rekor düşük bölgeye iterek Çin ve ABD faiz oranları arasındaki uçurumu genişletebilir.

Dolardaki güç, bu hafta Federal Rezerv yetkililerinin bir dizi şahin yorumunu takiben güçlenirken, yuan üzerinde de baskı oluşturdu. Politika yapıcılar arasındaki genel fikir birliği, enflasyonun hala çok yüksek olduğu ve bunun da önümüzdeki aylarda merkez bankasının daha fazla faiz artırımını çekebileceği yönünde. ABD oranlarının da daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor.

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri marjinal bir şekilde yükseldi .

Daha geniş Asya para birimleri zayıfladı ve ABD borç tavanına ilişkin belirsizlik hissiyatı da gergin tuttu. Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat liderler ABD'nin temerrüde düşme ihtimalinin düşük olduğunu söylese de, politika yapıcıların tavanın yükseltilmesiyle ilgili müzakerelere bu hafta devam etmesi bekleniyor.

Veriler, ücret artışının ilk çeyrekte hafifçe yavaşladığını ve bunun önümüzdeki aylarda daha düşük enflasyonun habercisi olabileceğini gösterdiğinden, Avustralya dolarındaki kayıplar sınırlı kaldı .

Singapur doları, ülkenin önemli petrol dışı ihracatı Nisan'da yeniden daraldığı için %0,1 düştü. Çin'deki bir yavaşlama, görünürde çok az iyileşme ile geçen yıl Singapur ekonomisi üzerinde büyük bir baskı oluşturdu.

Diğer Güneydoğu Asya para birimleri de geri çekildi. Malezya ringgiti %0,5, Tayland bahtı ise %0,3 değer kaybetti.

Risk ağırlıklı Asya para birimlerine yönelik duyarlılığın, artan ABD faiz oranları, Çin'de kötüleşen büyüme ve ABD borç tavanına ilişkin belirsizlik nedeniyle önümüzdeki günlerde gergin kalması bekleniyor.18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page