top of page

Asya FX ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Hafif Hareket Etti, Euro Yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü ABD'nin bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde temkinli yaklaşırken, euro Avrupa Merkez Bankası'nın daha sert faiz artırımı beklentileriyle rallisini sürdürürken az hareket etti.
Japon yeni %0.1 yükselirken, Güney Kore wonu %0.2 arttı. Asya para birimlerinin çoğu üzerindeki baskı, doların geçen haftaki 20 yılın en yüksek seviyesinden daha da düşmesinin ardından hafifledi. Ancak Çin ve Hong Kong'da pazar tatili bölgesel ticaret hacimlerini baskı altında tuttu.
Dolar endeksi %0,4 düşerek 108,61'e gerilerken, dolar endeksi vadeli işlemleri de benzer bir aralıkta düştü. Dolar, yatırımcıların bir aylık güçlü kazançların ardından bazı uzun bahisleri çözmesiyle kar elde etmeye tabi tutuldu.
Pazartesi günü %0,5 yükselen eurodaki güç , yatırımcıların bu yıl Avrupa Merkez Bankası tarafından daha dik faiz artırımlarına fiyat vermesiyle dolar üzerinde baskı yarattı . Banka, daha önce görülmemiş enflasyon seviyeleriyle mücadele etmek için mücadele ettiği için geçen hafta oranları 75 baz puanlık rekor bir artışla artırdı .
Bu haftanın odak noktası , yakın vadede doların gidişatını büyük ölçüde belirlemesi beklenen Salı günü açıklanacak ABD tüketici fiyat enflasyonu verileri.
Piyasalar, enflasyonun, büyük ölçüde akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün de yardımıyla, bu yılın başlarında görülen yüksek seviyelerinden daha da geri çekilmesini bekliyor. Ancak okumanın hala Federal Rezerv'in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olması bekleniyor.
Merkez bankası, enflasyon hedefine ulaştığına dair açık işaretler gösterene kadar faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmaya devam edeceğini defalarca belirtti. Piyasalar, önümüzdeki hafta Fed'in 75 baz puanlık bir zam yapma olasılığını %90'ın üzerinde fiyatlıyor.
Dolardaki güçlenme ve Asya ile ABD borç verme oranları arasındaki daralan fark, çoğu bölgesel para biriminin bu yıl dolar karşısında keskin bir şekilde düşmesine neden oldu.
Japon yeni, en son 1998'deki Asya mali krizi sırasında görülen seviyelere düşerek bundan en kötü etkilenenler arasında yer aldı. Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırma konusundaki isteksizliği de yenin zayıflığında önemli bir faktör.
Yen'deki zayıflık, şimdiye kadar böyle bir önlem açıklanmamış olmasına rağmen, hükümet yetkililerinden döviz piyasalarına müdahale çağrısında bulundu.
Asya pazarlarına yönelik duyarlılık , ABD'nin Çin'e yapılan teknoloji ihracatına daha fazla kısıtlama getirmeyi planladığına ilişkin bir Reuters raporuyla da bir ölçüde azaldı. Hareket, iki ülke arasında başka bir ticaret savaşını ateşleyerek Pekin'den misilleme yapabilir.
Tayland bahtı %0,3 kayıpla Güneydoğu Asya para birimleri arasında en çok düşeni yaptı.
,

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page