top of page

Asya FX, ABD işgücü verilerinin odağındayken sessiz kaldı; Yen BOJ tarafından desteklendi.

Piyasaların ABD istihdam verileri öncesinde gergin kalmasıyla Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü çok az hareket etti; Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın bankanın aşırı güvercin duruşundan uzaklaşma potansiyeline dair daha fazla ipucu vermesiyle yen değer kazandı.

Dolar Asya ticaretinde de istikrarını korudu ve piyasalar Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair daha fazla işaret beklerken son kazanımlarını korudu.

Yen , Ueda'nın önümüzdeki aylarda BOJ için daha fazla zorlukla karşı karşıya kalacağını işaret etmesinin ve ayrıca bankanın negatif faiz oranlarından uzaklaşmayı düşünürken sahip olduğu seçeneklerden bahsetmesinin ardından %0,4 yükselerek Asya'da günün en iyi performansını sergiledi.

Onun yorumları, BOJ'un aşırı güvercin, teşvik ağırlıklı politikalarını önümüzdeki yıl sonlandıracağı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Ancak pivotun zamanlaması konusundaki belirsizlik trader'ları hâlâ temkinli tutuyor.

Ueda'nın, özellikle Japon ekonomisinin daha da soğuduğuna dair işaretlerin ortasında, yakın vadede gevşek politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulaması nedeniyle yendeki kazanımlar hâlâ sınırlı kaldı.

Yuan, karışık ticaret verileri ve döviz müdahalesinin ardından yatay seyrediyor

Çin yuanı, Çin'in ticaret fazlasında Kasım ayına kadar beklenenden daha büyük bir iyileşme olduğunu gösteren verilerin ardından Perşembe günü sabit kaldı . Çin'in ihracatı marjinal de olsa altı aydan beri ilk kez arttı.

Ancak ithalattaki beklenmedik düşüş , özellikle ülkedeki ekonomik faaliyetin durgun kalması nedeniyle iç talebin soğumasına ilişkin endişeleri artırdı. Bu ayın başlarında yayınlanan Kasım ayına ilişkin bir dizi veri, Çin ekonomisindeki zayıflığın devam ettiğine işaret etti.

Birçok devlet bankasının açık piyasada yuan karşılığında dolar sattığının görülmesinin ardından piyasalar, Çin hükümetinin döviz piyasasına herhangi bir müdahalesini de bekliyordu.

Çin'e ilişkin endişeler diğer birçok Asya para biriminin yatay-düşük aralıkta işlem görmesine neden oldu. Avustralya doları, Ekim ayında ülkenin ticaret fazlasındaki büyümenin beklenenden zayıf olduğunu göstermesi ve ihracatın zayıf kalması nedeniyle %0,3 düştü.

Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,6 oranında değer kaybederken, Tayland bahtı enflasyonun Kasım ayında 33 ayın en düşük seviyesine ulaşmasıyla %0,4 düştü .

Hindistan rupisi, Cuma günkü Hindistan Merkez Bankası toplantısı öncesinde rekor düşük seviyelere yakın seyrederek Asyalı emsalleri arasında farklı kalmayı sürdürdü .

Dolar, tarım dışı istihdam verileri öncesinde toparlanmayı sürdürüyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde çok az hareket etti ancak geçtiğimiz hafta toparlanmanın ardından 104 seviyesinin üzerinde kaldı.

Fed'in Aralık ayında faiz oranlarını sabit tutması yaygın olarak beklenirken, piyasalar bankanın faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusunda belirsizdi. ADP bordro verileri işgücü piyasasında daha fazla soğumaya işaret etse de bu belirsizlik dolara yardımcı oldu .

Ancak Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin işgücü piyasasına ilişkin kesin ipuçları vermesi bekleniyor ve muhtemelen yılın geri kalanında doların gidişatını da etkileyecek.

14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page