top of page

Asya FX düşüyor; Dolar, faiz artırımlarıyla sessiz kaldı, odakta ekonomik okumalar var

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü geri çekilirken, piyasalar daha fazla faiz artırımına hazırlanırken ABD Merkez Bankası'nın Mayıs ayı toplantısı da ilgi odağı haline gelirken, dolar bu hafta açıklanacak bir dizi ekonomik ipucu öncesinde istikrar kazandı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, bir dizi Fed yetkilisinin enflasyonu kontrol altına almak için daha yüksek faiz oranları çağrısında bulunmasıyla geçen hafta bazı kazanımlar kaydettikten sonra Pazartesi günü yatay işlem gördü.

Perşembe günü açıklanacak olan ilk çeyrek GSYİH verileriyle birlikte bu hafta, söz konusu oran artışlarının ABD ekonomisi üzerindeki etkisine odaklanılacak . Okumanın, büyümenin önceki çeyreğe göre yavaşladığını göstermesi bekleniyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi de bu hafta içinde açıklanacak ve enflasyonun Mart ayına kadar inatçı kaldığını göstermesi bekleniyor .

Nispeten yüksek enflasyonun, Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda en az 25 baz puan (bps) faiz artırımına yol açması bekleniyor . Piyasalar , Haziran'da benzer bir 25 baz puanlık artış için küçük bir olasılıkla, böyle bir zam olasılığını yaklaşık %90 olarak fiyatlıyor .

Faiz oranlarının artması ihtimali çoğu Asya para birimi üzerinde ağırlık yarattı. Japon yeni Pazartesi günü %0,2 düştü ve piyasalar bu hafta Japon enflasyonuna ilişkin daha fazla ipucu bekliyor .

Ancak yen için ana odak noktası , yeni Başkan Kazuo Ueda başkanlığındaki ilk Cuma günü Japonya Merkez Bankası politika toplantısı . Ueda'nın bankanın aşırı gevşek politikasını şimdilik sürdürmesi bekleniyor, ancak özellikle enflasyon inatçı olmaya devam ederken nihai bir sıkılaştırma planı hakkında ipuçları sağlayabilir.

Güney Kore wonu , Salı günü Doğu Asya ekonomisinde büyümenin iç karartıcı olmaya devam ettiğini göstermesi beklenen ilk çeyrek GSYİH verileri öncesinde %0.4 kaybetti .

Çin yuanı dolar karşısında %0,2 düşerek 6,9038'e geriledi ve ülkede bu yıl ekonomik toparlanmanın kapsamına ilişkin artan şüpheler arasında 7. kilit seviyeye yaklaştı. Avustralya doları, bu hafta enflasyonla ilgili daha fazla sinyal ve Mayıs ayı başındaki Rezerv Bankası toplantısı öncesinde %0,3 kaybetti .

Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin belirsizlik de son haftalarda Asya'ya yönelik havayı bozdu.

Hindistan rupisi hafifçe düştü, ancak verilerin Hindistan'ın döviz rezervlerinin Nisan ayının ikinci haftasında dokuz ayın en yüksek seviyesine çıktığını göstermesinin ardından Cuma gününden itibaren bazı kazanımlar üzerinde oturuyordu.

Yine de, riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldığı için, ABD faiz oranlarının yükselme olasılığı Asya para birimleri için zayıf alamettir.18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page