top of page

Asya FX düşerken, dolar TÜFE okumaları öncesinde sakinleşiyor

Asya döviz piyasaları Çarşamba günü, tacirlerin bu haftaki önemli enflasyon okumalarından gelecek ekonomik işaretler öncesinde risk odaklı varlıklardan geri adım atması ve doların son kayıplarından sakinleşmesiyle düşüş yaşadı.
Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserlikle haftaya güçlü bir başlangıç ​​yaptıktan sonra, bölgesel birimler, ABD para politikasının gidişatına ilişkin belirsizlik nedeniyle düşüş kaydetti. Dolar ayrıca, bazı Federal Rezerv üyelerinin, özellikle enflasyonun merkez bankasının hedef aralığının beklenenden daha uzun süre üzerinde kalması durumunda, ABD faiz oranlarının bu yıl beklenenden daha fazla artabileceğini tekrarlamasının ardından yedi ayın en düşük seviyesinden toparlandı .
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , doların Çarşamba günü bir döviz sepeti karşısında %0,1 daha yüksek işlem gördüğünü gösterdi. Şimdi odak, enflasyonun bir önceki aya göre daha da azaldığını göstermesi beklenen Aralık ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin yayınlanması üzerinde.
Öte yandan, Japon yeni , bu hafta açıklanan Tokyo enflasyon verilerinin Japonya Merkez Bankası'nın para birimini desteklemek ve aşırı ısınan enflasyonu bastırmak için daha şahin hareketlere başvurabileceğine dair beklentileri artırmasına rağmen dolar karşısında %0,1 düştü .
Çin yuanı , ülkedeki çoğu anti-COVID bordürünün gevşemesine ilişkin iyimserlikle yıla güçlü bir başlangıç ​​yaparak beş ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Ancak Çin, yakın vadede ekonomik büyümeyi daha da bozması beklenen şimdiye kadarki en kötü COVID-19 salgınını gördüğü için bu iyimserlik azaldı.
Bu hafta, ülkedeki ekonomik büyümenin yumuşamasının deflasyonist eğilimlere yol açması beklense de, bu hafta aynı zamanda Çin'in Aralık ayı TÜFE enflasyon verilerine de odaklanılıyor.
Avustralya doları , ülkedeki TÜFE enflasyonunun Kasım ayında yeniden 30 yılın en yüksek seviyelerine yükseldiğini göstermesinin ardından %0,3 yükselerek ve dört ayın en yüksek seviyesine yakın kalarak gün için birkaç istisna arasında yer aldı . Okuma, muhtemelen Merkez Bankası'nın daha fazla politika sıkılaştırmasını çekerek doları yükseltecektir.
Ayrı veriler ayrıca , Kara Cuma alışveriş etkinliği sırasında artan indirimlerle desteklenen perakende satışların ay boyunca beklenenden fazla büyüdüğünü gösterdi.
Filipin pesosu ve Tayland bahtı sırasıyla %0,3 ve %0,2 düşüşle, risk ağırlıklı güneydoğu Asya para birimleri bölgesel emsallerinden daha büyük kayıplar kaydetti.
Hindistan rupisi , bu hafta başlarında dolar karşısında bir ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra %0,1 düştü. Hindistan TÜFE enflasyon verileri de Perşembe günü açıklanacak ve fiyat baskılarının Aralık ayında sabit kaldığını göstermesi bekleniyor.


20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page