top of page

Asya FX düştü, Fed belirsizliği artarken dolar sabit kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü geri çekilirken, artan ABD faiz oranlarına ilişkin belirsizliğin risk ağırlıklı varlıkları zorlamasıyla dolar hafifçe güçlendi ve şimdi odak bu hafta açıklanacak bir dizi ekonomik göstergeye çevrildi.

Japonya Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Kazuo Ueda'nın merkez bankasının aşırı gevşek para politikasını sürdüreceğini yinelemesi ile Japon yeni bu hafta doların yeniden baskısı altına girerek %0,2 düştü .

Cuma günü açıklanacak ülke çapındaki önemli enflasyon verilerine odaklanan yerel ekonomik koşulların kötüleşmesi de yen üzerinde ağırlık yarattı .

Beklenenden daha güçlü olan ilk çeyrek GSYİH verileri de düzensiz bir toparlanmaya işaret ettiğinden , Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlik bölgesel para birimlerine çok az destek sağladı . Büyümenin öncüsü olarak kabul edilen ülkenin imalat sektörü, hâlâ COVID pandemisinden kurtulmak için mücadele ediyordu.

Çin yuanı Çarşamba günü yatay seyretti. Bu hafta ayrıca Perşembe günü Çin Halk Bankası'nın faiz oranı kararına odaklanılacak .

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri de geriledi, Tayland bahtı %0,3, Singapur doları ise %0,1 değer kaybetti. Malezya ringgiti, ülkenin ticaret dengesinin Mart ayında beklenenden fazla büyüdüğünü gösteren verilerle desteklendi.

Geniş Asya para birimleri, ABD para politikasının gidişatına ilişkin belirsizliğin tüccarları temkinli tutmasıyla Çarşamba günü yavaş yavaş düştü. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , aynı zamanda Hazine getirilerindeki bir gecelik sıçramadan da destek alarak hafifçe yükseldi.

Birkaç Fed yetkilisi daha fazla zam çağrısında bulunurken, ABD faiz oranlarının yükselmesine ilişkin korkular piyasalara geri döndü. Fed Fonu vadeli fiyatları , piyasaların Fed'in Mayıs'ta 25 baz puan artırma ihtimalini %85 ve bankanın Haziran'da tekrar artırma ihtimalini %19 olarak fiyatladığını gösteriyor.

Genel fikir birliği Haziran'da bir duraklama için olsa da, Fed yetkilileri ayrıca faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği ve muhtemelen ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yükselen faiz oranlarıyla birlikte ABD'de ekonomik yavaşlama beklentisi, bu yıl Asya para birimleri üzerinde ağır baskı oluşturdu.

Çarşamba günkü diğer hareketler arasında Avustralya doları , Bloomberg anketinin analistlerin Rezerv Bankası'nın faiz artırımlarını durdurmasının ardından daha düşük bir resesyon olasılığı gördüğünü göstermesiyle hafifçe yükseldi .

Ancak RBA, özellikle enflasyon inatçı olmaya devam ederse, daha fazla faiz artırımı yapılabileceğinin sinyalini vermeye devam ediyor.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page