top of page

Asya FX, daha fazla Fed ipucundan önce yükseldi, Avustralya Doları, RBA'dan sonra battı

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü piyasalar bu hafta ABD para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklerken hafif yükseldi.

Federal Rezerv'in temel enflasyon göstergesinde beklenenden daha yumuşak bir okumanın piyasaların faiz oranlarının daha ne kadar artacağını sorgulamasına yol açmasının ardından, çoğu bölgesel para birimi bu hafta son dip seviyelerinden hafif bir toparlanma sergiledi.

ABD imalat faaliyetindeki zayıflık , Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için ne kadar ekonomik boşluk payı olması gerektiği konusunda da soru işaretleri yarattı.

Ancak Asya para birimlerindeki kazançlar , Fed'in Temmuz ayında artışa devam edeceğine dair beklentiler nedeniyle sınırlı kaldı ve ABD para politikasına ilişkin birkaç ipucu daha bu hafta verilecek.

Dolar, Asya ticaretinde çok az hareket etti ve ABD tatilinin de birkaç işaret sunması ile birlikte. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her ikisi de Salı günü %0,1'den az hareket etti.

Bu hafta odak noktası , Çarşamba günü açıklanacak olan Fed'in Haziran toplantısının tutanakları ve Cuma günü açıklanacak önemli tarım dışı istihdam verileri olacak.

Çin yuanı % 0.1 yükseldi ve son yedi ayın en düşük seviyesinden biraz toparlandı, Hindistan rupisi ise dört ayın en yüksek seviyesi yakınında gezindi.

Avustralya doları, RBA'nın faiz oranlarını sabit tutmasıyla düştü

Avustralya doları, RBA'nın Salı günü faiz oranlarını sabit tutmasının ardından %0.3 düştü ve analistlerin küçük bir çoğunluğunun bankanın üst üste üçüncü kez faiz artıracağı yönündeki beklentileri azaldı.

Ancak Avustralya para birimindeki kayıplar, RBA'nın yakın gelecekte daha fazla oran artışı olasılığını artırması nedeniyle sınırlı kaldı. Temmuz ayındaki ara verme kararı, büyük ölçüde keskin para politikası sıkılaştırmasının ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirme ihtiyacından kaynaklandı.

Hareket, manşet Avustralya enflasyonunun Mayıs ayına kadar düşmesiyle geldi. Ancak çekirdek enflasyon hala yüksek kaldı ve bankaya potansiyel olarak faiz oranlarını daha fazla yükseltmeye devam etmesi için daha fazla ivme kazandırdı.

Japon yeni, müdahale spekülasyonları üzerine yatay seyrediyor

Japon yeni Salı günü çok az hareket etti ve piyasalar hükümetin döviz piyasalarına herhangi bir olası müdahalesini izlemeye devam ederken, yaklaşık yedi ayın en düşük seviyelerinde gezindi.

Yen'deki son keskin düşüşler, Japon bakanların potansiyel müdahale konusunda daha fazla sözlü uyarıda bulunduğunu gördü. Ülkenin en büyük döviz diplomatı Masato Kanda, yetkililerin döviz piyasaları konusunda ABD'li yetkililerle yakın temas halinde olduğunu söyledi.

Yen, dolar karşısında 145 seviyesinin üzerine çıkmak üzereydi ve analistler bunun hükümetin bir miktar müdahalesini gerektireceğini söylüyor.

Hükümet döviz piyasalarına en son Ekim 2022'de, yenin dolar karşısında 150 ile 30 yılın en düşük seviyesini gördüğü zaman müdahale etmişti.



13 görüntüleme0 yorum
bottom of page