top of page

Asya FX, doların Fed kaynaklı kayıplardan istikrar kazanmasıyla zayıflıyor

Federal Rezerv'den gelen güvercin sinyaller bölgesel birimlerin çoğunu haftalık güçlü seyrine yöneltse de, piyasalar faiz artışlarının ne kadar yakında durdurulabileceğine dair spekülasyon yaparken Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü düştü ve dolar yedi haftanın en düşük seviyelerine yakın bir yerde sabitlendi kazançlar.

Güvenli liman Japon yeni , emsallerini geride bırakarak, Japonya tüketici enflasyonunun Şubat ayında beklendiği gibi düştüğünü gösteren verilere rağmen %0,5 yükseldi ve Japonya Merkez Bankası'nın ultra-güvercin duruşuna daha fazla güven verdi.

Ön verilere göre Japonya imalat faaliyeti de Mart ayı boyunca daralma bölgesinde kaldı. Kötüleşen risk iştahı, yenin bu hafta %1'in üzerinde değer kazanmasına yol açtı.

Çin yuanı, Halk Bankası'nın daha güçlü bir orta nokta düzeltmesine rağmen %0,4 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi. Gayrimenkul sektöründeki dalgalanmalar, Çin'e yönelik hissiyatı bozarak, COVID sonrası güçlü bir ekonomik toparlanma görünümünü gölgeledi.

Kuşatma altındaki emlak geliştiricisi China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) merakla beklenen bir borç yeniden yapılandırma planı, bazı yatırımcıların tahvil varlıklarında %98'e varan bir kesinti yapmalarını önerdiği göz önüne alındığında, çok az tantana gördü.

Yine de, yuan ve diğer Asya para birimlerinin çoğu, ABD bankacılık krizi korkusuyla tacirlerin Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için yeterli ekonomik boş alana sahip olup olmadığını sorgulamasına yol açmasıyla, büyük ölçüde dolardaki keskin düşüşün de yardımıyla haftayı yüksek kapatmaya ayarlandı.

Güney Kore wonu Cuma günü hafif düştü, ancak %1,5'lik artışla bu hafta en iyi performansı gösterirken, Malezya ringgiti bu hafta %1,3'lük artışla Güneydoğu Asya'daki kazançlara öncülük etti.

Malezya enflasyonu da Şubat ayı için beklenenden biraz daha yüksek.

Fed bu hafta beklendiği gibi faiz oranlarını yükseltti ve yüksek enflasyona karşı hareket etmeye devam edeceğini söyledi . Ancak bankanın dilindeki değişiklik, bankacılık sektörü üzerindeki baskı nedeniyle faiz artırımlarının durdurulabileceğine işaret ediyor.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri yatay seyrederken, dolar Cuma günü son kayıplarından istikrar kazandı . Ancak dolar bu hafta %1'in üzerinde kaybedecek.

Yine de, Fed'in faiz artırımlarını tam olarak ne zaman durdurabileceği konusundaki belirsizlik hissiyatı baskı altında tutarken, ABD'de ekonomik yavaşlama korkusu da yatırımcıları risk odaklı Asya varlıklarına karşı temkinli tuttu.

Zayıf ekonomik sinyaller Cuma günü Asya birimleri üzerinde de ağırlık yarattı. Singapur doları, sanayi üretiminin Şubat ayında beklenenden çok daha fazla daralmasıyla %0,1 düştü


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page