top of page

Asya FX, dolar düştükçe yükseldi; Aussie, RBA öncesinde sessiz kaldı

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü hafifçe yükseldi ve ABD hizmet sektörü verilerinin Mayıs ayı için hayal kırıklığı yaratmasının ardından zayıf dolardan bir miktar kurtuldu.
Avustralya doları , piyasaların RBA'nın oranları daha fazla artırıp artırmayacağı konusunda ikiye bölünmesiyle %0,1 düştü . Banka, Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde oranları artırmıştı ve beklenenden daha güçlü bir aylık enflasyon okumasının ardından bunu tekrar yapmaya meyilli olabilir .
Ancak diğer göstergeler, ülkenin ticaret fazlasındaki beklenmedik düşüşün ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasını yüzde 0,2 puan düşürmesi nedeniyle Avustralya ekonomisinin daha da soğuduğunu gösterdi. Bu, Avustralya'nın ilk çeyrekte beklenenden çok daha büyük bir cari hesap fazlası vermesine rağmen geldi .
Verilerin ABD hizmet sektörünün Mayıs ayında güç bela büyüdüğünü göstermesinin ardından, doların 11 haftanın en yüksek seviyesinden düşmesiyle daha geniş Asya para birimleri yükseldi .
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , ABD ekonomisinde daha fazla soğumaya işaret eden verilerin her biri %0,1 düşerek Asya ticaretindeki kayıplarını artırdı ve Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için daha az boşluk bıraktı.
Ancak bu, son seanslarda şahin bir Fed korkusuyla hırpalanan Asya para birimlerini biraz rahatlattı.
Çin yuanı, ülkedeki ekonomik toparlanmaya daha fazla ışık tutması beklenen bu hafta açıklanacak olan önemli enflasyon ve ticaret verileri öncesinde Salı günü dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesinden yükseldi .
Beklenenden daha iyi olan hizmet sektörü verileri, normalde ülkede COVID-19 sonrası toparlanmanın yavaşlayacağı korkularıyla darbe alan yuan için bir miktar rahatlama sağladı.
Japon yeni, gecelik ticarette dolar karşısında güçlendikten sonra yatay seyretti. Japonya'da hanehalkı harcamalarındaki ve ortalama nakit kazançlarındaki düşüş, önümüzdeki aylarda enflasyonda potansiyel bir yavaşlamaya işaret etti ve ülkedeki ücret artışı da gecikmeye devam etti.
Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,3 yükselirken, Hindistan rupisi bu hafta merkez bankası toplantısı öncesinde yatay seyretti .
Yine de, piyasaların merkez bankasının faiz artırım döngüsünü duraklatıp duraklatmayacağı konusunda ikiye bölünmesiyle birlikte, genel duyarlılık önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde büyük ölçüde yıpranmış durumda . Son aylarda hem ABD enflasyonu hem de işgücü piyasası verileri beklenenden daha iyi okunsa da, ekonomideki genel bir yavaşlama, Fed'in şahin duruşunu yumuşatmasına neden olabilir.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page