top of page

Asya FX, dolar tökezledikçe yükseldi, ara seçimler odakta

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü yükseldi ve piyasaların yoğun çekişmeli ABD ara seçimlerinin sonuçlarını beklemesiyle dolardaki zayıflıktan destek alırken, Çin yuanı daha zayıf ekonomik baskılarla geride kaldı.
Güney Kore wonu , erken ticarette en iyi performansı gösteren oldu ve ülkenin Eylül ayında cari fazla vermesinin ardından %0.8 artarak iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı . Para birimi, Kore hükümetinin döviz piyasalarına düzenli müdahale ile kazananı desteklemeye devam edeceği beklentileriyle de desteklendi.
Japon yeni , dolar karşısında daha da güçlenerek 145.51'e yükseldi ve zayıf dolardan daha fazla rahatlama sağladı. Japon ve ABD faiz oranları arasındaki farkın artmasıyla para birimi yakın zamanda 1992'den bu yana en zayıf seviyesine geriledi.
Malezya ringgiti , %0,4 artışla Güneydoğu Asya'da kazançlarına öncülük etti.
Asya para birimleri, dolardaki son kayıplarla desteklendi. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü %0,1 düştü ve ara seçimlerin sonuçlarına ilişkin artan belirsizliğin ortasında bu hafta %1'den fazla düştü. Potansiyel bir siyasi kilitlenmenin, önümüzdeki yıllarda maliye politikasında doların yararına olabilecek büyük bir değişiklik olmaması muhtemeldir.
Federal Rezerv'in daha küçük faiz artırımı beklentileri de Asya para birimlerine fayda sağladı ve doların görünümünü zayıflattı. Piyasalar, birkaç Fed yetkilisinin hareketi desteklediklerini söylemesinin ardından, merkez bankasının Aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağını yaklaşık %60 olasılıkla fiyatlıyor.
Yine de, merkez bankasının faiz oranlarının beklenenden daha yüksek bir seviyede zirve yapacağına dair sinyal verdiği göz önüne alındığında, Asya para birimlerinin görünümü belirsizliğini koruyor. Perşembe günü açıklanacak ABD TÜFE enflasyon verilerinin , yükselen enflasyonu kontrol altına almakta zorlanan Fed'in bir sonraki hamlesine daha fazla ışık tutması bekleniyor .
Çin yuanı Çarşamba günü emsallerinin gerisinde kaldı ve dolar karşısında büyük ölçüde değişmeden 7.2479 civarında işlem görürken, offshore yuan %0.3 düştü.
Veriler, Çin enflasyonunun Ekim ayında beklenenden çok daha yumuşak olduğunu gösterdi ve Mayıs ayından bu yana en kötü COVID-19 salgınıyla mücadele ederken ülke için daha fazla ekonomik rüzgarın habercisi oldu.
Ülkenin önemli bir ticaret merkezi olarak rolü göz önüne alındığında, Çin'deki yavaşlama daha geniş Asya pazarları için de kötü bir işaret.
Yetkililerin Pekin'in bu yıl Çin'in ekonomik sıkıntılarının merkezinde yer alan katı sıfır COVID politikasını küçültme planı olmadığını söylemesinin ardından Çin'e yönelik duygular bu hafta bozuldu.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page