top of page

Asya FX, durgunluk korkuları ve güvercin BOJ tarafından dövülen yen ile geriledi


Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü, bu yıl küresel ekonomik yavaşlamayla ilgili artan endişeler ve Japonya Merkez Bankası'nın uyumlu duruşunu sürdürmesinin ardından Japon yeninin düşmesiyle düştü.

Yen , gün içinde en kötü performans gösteren Asya para birimi oldu ve dolar karşısında %2,6 düşerek 131,47 oldu - şimdiye kadar kaydedilen en kötü günlük düşüşlerinden biri. BOJ , faiz oranlarını ultra düşük seviyelerde tuttu ve getiri eğrisi kontrol aralığını değiştirmeyerek, politikada daha fazla genişlemeye yönelik piyasa beklentilerini kör etti.

Merkez bankası destekleyici duruşunu sürdürdü ve niceliksel genişleme önlemlerini şimdilik uygulamaya devam edeceğini söyleyerek, enflasyon bankanın yıllık hedef aralığının iki katına yakın seyrediyor olsa bile politika için büyük ölçüde güvercin bir tablo çiziyor.

Japonya tahvil getirileri de, piyasaların BOJ'un Ocak ayındaki getiri eğrisi kontrolünü potansiyel olarak sonlandırmayı fiyatladığı göz önüne alındığında, kararın ardından düştü.

Diğer ekonomik okumalar da Japon ekonomisi için kasvetli bir tablo çizdi. İşletmeler arasında sermaye harcamasının bir göstergesi olan çekirdek makine siparişleri , Kasım ayında bir önceki aya göre beklenenden çok daha fazla düştü.

Daha geniş Asya para birimleri, yaklaşmakta olan bir küresel durgunluğa ilişkin yeni endişeler arasında geri çekildi . Uluslararası Para Fonu'nun genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, 2023'ün küresel ekonomi için zor bir yıl olacağı konusunda uyardı ve yalnızca yıl sonuna ve 2024'e doğru bir toparlanma bekleniyor.

Onun uyarısı, ekonomistlerin ve iş dünyasının liderlerinin yakın vadede ekonominin kötüye gittiğini gösteren bir dizi anketin ardından geldi. Negatif duyarlılık, bölgeye akan yabancı sermaye miktarını sınırladığı düşünülürse, genellikle risk odaklı Asya para birimleri için kötü bir işarettir.

Çin yuanı %0,1 düşerken, Güney Kore wonu ve Tayland bahtı yaklaşık %0,4 değer kaybetti.

Dolar, büyük ölçüde yendeki zayıflığın da yardımıyla, bir sepet döviz karşısında yedi ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü %0.4 yükseldi.

Bu hafta aynı zamanda bir dizi önde gelen ABD Merkez Bankası konuşmacısı da dikkat çekiyor, en önemlisi Başkan Yardımcısı Lael Brainard'ın Perşembe günü yaptığı bir konuşma.

Merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz artırım hızını yavaşlatması beklenirken , piyasalar bunun ekonomik yavaşlamayı durdurmak için yeterli olup olmayacağı konusunda belirsiz.

Çarşamba günü açıklanacak olan Aralık ayı üretici fiyat endeksi enflasyonu , perakende satışlar ve endüstriyel üretim ile başlayan birkaç ABD ekonomik verisi de bu hafta dinleniyor.

16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page