top of page

Asya FX, Fed endişeleri ve Çin yuanı hafta boyunca performansının üzerinde seyrederken sessiz kaldı

Asya para birimlerinin çoğu, ABD para politikasının gidişatına ilişkin artan endişeler arasında Cuma günü sessiz seyrederken, Çin yuanı bir dizi güçlü ekonomik okumada bu hafta en iyi performans gösterenler arasında yer aldı.

Yuan %0,1 yükseldi ve haftayı yaklaşık % 0,8 daha yüksek kapatmaya ayarlandı.

Cuma günü özel bir anket, Çin hizmet sektörü faaliyetinin Şubat ayında beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi. Okuma, hükümet verilerinin bu hafta Çin'in ticari faaliyetinin on yılı aşkın bir süredir en hızlı şekilde büyüdüğünü ve ülkede COVID sonrası toparlanmayı pekiştirdiğini göstermesinin ardından geldi.

Yuan'daki kazançlar, Çin'in maruz kaldığı diğer para birimlerine sıçradı, Güney Kore wonu ve Avustralya doları haftayı yüksek kapatacak.

Çin'deki bir toparlanma, Asya deviyle büyük ticaret riskine sahip ülkeler için iyiye işaret ve bu yıl Asya ekonomilerinin beklentilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Cuma günkü olumlu veriler, üst düzey Çinli yetkililerin Cumartesi günü başlayacak toplantısı öncesinde de geldi.

Ancak diğer Asya para birimlerinin çoğu, haftalık işsizlik başvurularındaki düşüşün iş piyasasında direnci gösterdiğini göstermesinin ardından ABD Hazine tahvil getirilerinin gece boyunca yükselmesiyle Cuma günü küçük aralıklarda kaldı . Dolar ayrıca Cuma günü döviz sepeti karşısında istikrar kazandı ve dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 düştü.

Dolar haftalık küçük kayıplar için ayarlandı.

Federal Rezerv yetkililerinin gecelik yorumları, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in Mart toplantısında 25 baz puanlık bir artışı desteklemesiyle, ABD faiz oranlarının bu yıl nerede zirve yapabileceği konusunda biraz netlik sağladı.

Ancak yetkililer, Fed'in duruşunun büyük ölçüde verilere bağlı olacağı konusunda da uyardı; bu, ABD enflasyonunun Ocak ayında beklenenden yüksek olduğu düşünülürse, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabilir.

Veriler ülkedeki zayıflayan ekonomik eğilimleri vurgularken, Japon yeni %0.1 yükseldi ve hafta boyunca bazı kayıplarını koruyordu . Cuma günü açıklanan verilere göre Tokyo'da enflasyon Şubat ayında 40 yılın en yüksek seviyesinden geriledi, ancak yine de nispeten yüksek seviyelerde kaldı.

Veriler, ülke ekonomisinin 2022'de %7 büyüyerek Asyalı emsallerini büyük ölçüde geride bıraktığını gösterdiğinden, Hindistan rupisi bu hafta %0,1 arttı ve %0,8 artmaya ayarlandı . Hindistan imalat faaliyeti de Şubat ayında beklenenden fazla büyüyerek Güney Asya ekonomisinde direncin devam ettiğini gösterdi.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page