top of page

Asya FX, Fed'in duraklaması ve borç tavanı ilerlemesiyle ilgili tahminlerle yükseldi

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü yükselirken, dolar, Federal Rezerv yetkililerinin Haziran ayında faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama olabileceği yönündeki yorumlarını takip ederek yavaş yavaş yükseldi.
Piyasalar, ABD Temsilciler Meclisi'nin borç tavanını yükselten ve ABD'nin temerrüde düşmesini önleyen bir yasa tasarısı lehinde oy kullanmasıyla da bir ölçüde cesaretlendi ve yasa tasarısı bu hafta Senato'da nihai oylamaya gidiyor. Bu, ABD'nin temerrüde düşmesi için son tarih olan 5 Haziran'dan önce geliyor ve bu ihtimalin geçen hafta piyasaları gergin tutması bekleniyor.
Çin yuanı , özel bir anketin ülkedeki imalat faaliyetinin Mayıs ayına kadar beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesiylealtı ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,2 yükseldiVeriler,Çin'in en büyük ekonomik motorunda sürekli bir daralma olduğunu gösteren resmi bir anketle çelişiyordu, ancak farklılık iki anket arasındaki kapsam farklılığından kaynaklanıyor olabilir.
Yine de, özel anketin faaliyette yalnızca marjinal bir iyileşme gösterdiği göz önüne alındığında, Çin'de yavaşlayan bir ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler devam ediyor. Halk Bankası'nın bir dizi zayıf günlük yuan orta nokta düzeltmesi ile birleşen bu endişeler, son haftalarda Çin para birimini hırpalamıştı.
Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Çarşamba günü 14 Haziran toplantısında faiz artırımını atlamanın bankaya gelecekteki faiz kararlarını değerlendirmek için daha fazla zaman tanıyabileceğini söylemesiyle, diğer Asya para birimleri de Perşembe günü yükseldi ve dolardaki bazı zayıflıklardan yararlandı.
Güney Kore wonu %0,1 yükseldi, ancak beklenenden zayıf ihracat ve ithalat verileri daha fazla artışı engelledi . Güney Kore imalat faaliyeti de Mayıs ayında daraldı.
Japon yeni yataydı, ancak dolar karşısında son altı ayın en düşük seviyelerinin oldukça üzerinde işlem görüyordu. İlk çeyreğe ilişkin beklentilerden güçlü gelen sermaye harcaması verileri de dönem için GSYİH'de olası bir yukarı yönlü revizyona işaret etti.
Avustralya doları, olumlu Çin verilerinin ardından erken kayıplarını geri aldı ve ayrıca ilk çeyrek için beklenenden güçlü sermaye harcaması okumaları tarafından desteklendi .
Asya ticaretinde ABD dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 düştü. Harker, Haziran ayındaki duraklamanın ardından Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğini belirtirken, yorumları doların 10 haftanın en yüksek seviyelerinde bir miktar kar elde etmesini tetikledi.
Para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için şimdi odak, Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine çevrildi . ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ihtimali geçen yıl boyunca Asya piyasaları üzerinde ağırlık yarattı ve şimdilik bölgedeki kazançları sınırlaması bekleniyor.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page