top of page

Asya FX, Fed tutanakları yaklaşırken yatay seyrediyor, kivi güvercinimsi RBNZ'de kayıyor

Çoğu Asya para birimi Çarşamba günü çok az hareket ederken, piyasalar Federal Rezerv'in Mayıs ayı toplantı tutanaklarından para politikasına ilişkin yeni ipuçları beklerken dolar son kazanımlarından sakinleşti.

Yeni Zelanda Doları , Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın beklendiği gibi faiz oranlarını artırmasının ardından %1,3 düşerek üç haftanın en düşük seviyesine geriledi , ancak yaklaşık iki yıllık faiz artırım döngüsünde potansiyel bir duraklama sinyali verdi. .

Bu, ülkedeki ekonomik koşulların kötüleştiğine dair işaretlerle birleştiğinde, yerel ekonomi yüksek enflasyon ve en büyük ticaret ortaklarında yavaşlayan büyüme ile mücadele ederken, kivi için zayıf bir görünüm ortaya koydu.

Geniş Asya para birimleri çok az hareket etti, ancak bu hafta ABD'nin borç temerrüdü korkusuyla hissiyat da sınırlı kaldığı için büyük kayıplar veriyordu. Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, temerrüde düşmek için Haziran başındaki son teslim tarihinden önce görüşmeler devam ederken, borç tavanını yükseltmeye yönelik bir anlaşmaya ne zaman ulaşılacağına dair çok az ipucu veriyor.

Bu, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin bir gecede elde edilen kazanımların ardından Çarşamba günü istikrar kazanmasıyla piyasaların dolarda güvenli sığınak aradığını gördü .

Merkez bankasının faiz artırım döngüsünü ne zaman duraklatmayı planladığına dair herhangi bir ipucu için, odak noktası aynı zamanda doğrudan Fed'in günün ilerleyen saatlerinde yapılacak olan Mayıs ayı toplantı tutanaklarına da odaklanmış durumda . Ancak ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalması muhtemel olduğundan, Asya para birimleri daha fazla baskıya hazır.

Bu, büyük ölçüde , geçen hafta dolar karşısında 7. kilit seviyenin altına düştükten sonra altı ayın en düşük seviyelerine yakın seyreden Çin yuanındaki kayıplarla görüldü .

Çin'in güvenlik endişeleri nedeniyle ABD'li çip üreticisi Micron Technology'nin (NASDAQ: MU ) yerel satışlarını beklenmedik bir şekilde engellemesinin ardından, Pekin ile Washington arasındaki ilişkilerin kötüye gitme korkusu da ağırlık kazandı .

Pekin ayrıca ABD ile Tayvan arasında yapılan ve Tayvan dolarının haftalık %0,5 düşüşle işlem görmesine neden olan yakın tarihli bir ticaret anlaşmasını da eleştirdi.

Çin'e ilişkin endişeler , ülkenin bir ihracat hedefi olarak anakaraya olan yoğun güveni göz önüne alındığında, Avustralya dolarını da %0,2 oranında aşağı çekti .

Japon yeni Çarşamba günü %0.1 yükseldi, ancak ülkedeki aşırı gevşek parasal koşulların devam edeceği beklentisi yenin cazibesini azalttığı için dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu .

Hindistan rupisi % 0.2 yükseldi, ancak piyasaların ülkede ekonomik bozulmaya neden olabileceğinden korktuğu 2000 rupi banknotunu geri çeken Merkez Bankası'nın hissiyatı sarsmasıyla iki ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyordu.3 görüntüleme0 yorum
bottom of page