top of page

Asya FX, Fed zammı yaklaşırken düşüyor, Avustralya Doları zayıf TÜFE ile kayıyor

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü geri çekilirken, yatırımcıların Federal Rezerv'den geniş çapta beklenen bir faiz artırımına gitmesi öncesinde gerilemesiyle dolar sabit kaldı.

Avustralya doları, emsalleri arasında en kötü performans gösteren oldu ve beklenenden zayıf gelen tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinin, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair iddiaları artırmasının ardından keskin bir düşüş yaşadı.

Çin'de daha fazla teşvik tedbirlerine ilişkin iyimserliğin soğumasıyla ve Fed kararı yaklaşırken, genel Asya para birimleri de düştü. Çin yuanı %0,3 düşerken, Japon yeni ve Güney Kore wonu %0,1 değer kaybetti.

Piyasalar RBA'nın duraklamasına bakarken Avustralya doları düşüyor

Avustralya doları, verilerin TÜFE enflasyonunun ikinci çeyrekte beklenenden az büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,4 düştü.

Veriler, RBA'nın önümüzdeki hafta faiz artırım döngüsünde uzun bir duraklama açıklayacağına dair beklentileri artırdı - bu da Avustralya dolarının cazibesini azaltıyor.

Ancak Avustralya'nın işgücü piyasasının güçlü kaldığı göz önüne alındığında, enflasyon önümüzdeki aylarda beklenenden daha sert olabilir - bu, RBA'nın bir kez daha oranları artırmaya başlamasına neden olabilecek bir senaryo.

Odak noktası Fed faiz artışı, dolar sakin

Geçen hafta 15 ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlanan dolar, Asya ticaretinde istikrar kazandı. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü %0,1'den az hareket etti.

Fed'in faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırması beklenirken , piyasalar bankanın gelecekteki artışlara ilişkin görünümü konusunda belirsizliğini koruyor. Enflasyonun hala merkez bankasının yıllık hedefinin üzerinde seyrediyor olması nedeniyle Fed, bu yıl faiz oranlarını en az 50 baz puan artıracağının sinyalini verdi.

Ancak enflasyon da son aylarda önemli ölçüde düştü ve bu da Fed'in Çarşamba günkü artışının yılın son zammı olacağı yönündeki iddiaları artırdı.

Asya para birimleri için daha fazla faiz artışı olmaması ihtimali iyiye işaret olsa da, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasıyla birlikte kazançların sınırlı olması bekleniyor.

Japon yeni sessiz, BOJ odakta

Japon yeni Çarşamba günü hafifçe düştü ve dikkatler bu Cuma günü Japonya Merkez Bankası toplantısına çevrildi .

BOJ'un ultra-güvercin getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikasını değiştirmemesi beklenirken, bazı analistler bankanın, özellikle yapışkan enflasyon ve durgun ücret artışının ortasında şahin bir sürpriz sunabileceği konusunda uyardı.

Uluslararası Para Fonu'nun baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas Salı günü yaptığı açıklamada, BOJ'un gelecekteki parasal sıkılaştırmaya hazırlanmaya başlaması gerektiğini söyledi ve enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesinden kaynaklanan ekonomik risklere işaret etti.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page