top of page

Asya FX firmaları Fed toplantısı öncesinde, Çin yuanı faiz indirimi nedeniyle düştü

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü, yaklaşan ABD enflasyon verileri ve Federal Rezerv'in faiz oranlarına ilişkin kararı üzerindeki belirsizlik nedeniyle dolardaki bazı zayıflıkları izleyerek hafifçe yükseldi.

Çin yuanı , Çin Halk Bankası'nın 10 aydır bu tür ilk hamlesi olan kısa vadeli borç verme faiz oranını düşürmesinin ardından %0,2 düşerek altı ayın en düşük seviyesine gerileyerek günün tek aykırı değeri oldu.

Orana duyarlı Güney Kore wonu %0,5 artışla bölgedeki en iyi performansı gösterirken, Japon yeni bu haftaki Japonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde %0,1 değer kazandı .

Dolar, bir dizi ipucundan önce sürünerek düşüyor

Piyasalar Salı günkü tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerinden ve Çarşamba günkü Fed toplantısından daha fazla ipucu beklerken, dolar Asya ticaretinde zayıfladı ve son iki ayın en yüksek seviyelerinden daha da uzaklaştı .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 düştü.

Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan TÜFE verilerinin, ABD enflasyonunun Mayıs ayında bir önceki aya göre daha yavaş büyüdüğünü göstermesi bekleniyor. Ancak okumanın, Fed'in yıllık %2'lik hedef aralığının iki katı olması bekleniyor.

Enflasyon okumasının, Fed'in Çarşamba günkü iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarına ilişkin kararını da etkilemesi bekleniyor. Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, piyasalar şahin sürprizlere karşı gergin durumda.

Yine de, ABD faiz oranlarının bu yıl daha uzun süre yüksek kalmasıyla, Asya para birimlerinin baskı altında kalması bekleniyor.

Asya'daki zayıf enflasyon okumaları da bazı para birimleri üzerinde ağırlık yarattı. Hindistan rupisi, Pazartesi günkü verilerin tüketici enflasyonunun Mayıs ayında beklenenden fazla düştüğünü göstermesinin ardından %0.1 düştü.

Çin yuanı faiz indiriminin ardından geriledi

Çin yuanı dolar karşısında 7,1694'e geriledi ve PBOC'nin faiz indiriminin para biriminin cazibesini daha da zayıflatmasıyla altı ayın en düşük seviyesine ulaştı.

PBOC, yedi günlük ters repo faizini 10 baz puan indirerek %2,00'den %1,90'a indirdi;

Veriler ülkede COVID sonrası ekonomik toparlanmanın kuru olduğunu gösterdiğinden, piyasalar son haftalarda Çin'de faiz indirimi için pozisyon alıyor.

Birkaç Çin devlet bankası da önümüzdeki haftalarda PBOC tarafından daha geniş bir gösterge faiz indiriminin habercisi olarak yuan mevduatlarındaki oranlarını düşürmeye başladı.

Çin'e ilişkin karamsarlık, ülkeye maruz kalan para birimlerindeki kazanımları geri tuttu. Avustralya doları Salı günü zayıf bir tüketici güveni okumasının baskısı altında yatay seyretti .8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page