top of page

Asya FX firmaları ve dolar, SVB kargaşasının faiz artışı görünümünü bulutlandırmasıyla düştü

Asya para birimlerinin çoğu Pazartesi günü yükselirken, ABD'de olası bir bankacılık krizinin piyasaların Federal Rezerv'in bu yıl daha fazla faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerini sert bir şekilde değiştirmesiyle dolar üç haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

Çoğu bölgesel para birimi de geçen haftaki kayıplarını keskin bir şekilde tersine çevirdi ve Çin yuanı 7. kilit seviyeden uzaklaşırken %0.3 arttı. Çin'e yönelik duyarlılık, hükümetin kilit finans yetkililerini elinde tutması ve üst düzey yetkililerin ekonomi için daha destekleyici tedbirler vaat etmesiyle arttı.

Offshore yuan yüzde 0.8 yükseldi.

Diğer Asya para birimleri de yükseldi ve Güney Kore'nin kazandığı %1,4'lük artışla bölge genelinde önde gelen kazançları elde etti. Japon yeni %0.6 yükselirken, Malezya ringgiti %0.8'lik artışla Güneydoğu Asya'daki kazançlara öncülük etti.

Hindistan rupisi , günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan temel tüketici fiyat endeksi enflasyonu (TÜFE) verileri öncesinde küçük bir aralıkta kalarak emsallerinin gerisinde kaldı . Fiyat baskılarının Şubat ayında bir önceki aya göre artması bekleniyor.

Öte yandan, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri sırasıyla %0,7 ve %0,6 düşerken, dolar bir sepet para birimi karşısında keskin bir şekilde düştü. Her iki enstrüman da üç haftanın en düşük seviyelerine yakındı.

Silikon Vadisi Bankası'nın (NASDAQ: SIVB )başarısız olmasının ardından, Fed'in hafta sonu bankalar için bazı borçlanma önlemlerini gevşetmesinin ardından ABD getiri eğrisindeki inversiyon da azaldı. Merkez bankası Pazartesi günü daha sonra acil bir toplantı yapacağını söyledi.

Fed Funds vadeli işlem fiyatları, yatırımcıların Fed'in önümüzdeki hafta 25 baz puanlık (bps) bir artış yapma olasılığını daha yüksek fiyatladığını gösterdi.

SVB'nin başarısızlığı, Fed'in 50 yılın en agresif sıkılaştırma çılgınlığını başlatmasının ardından ABD faiz oranlarındaki keskin artışın neden olduğu derinleşen ekonomik çatlakların altını çiziyor.

Ancak piyasalar şimdi, Fed'in bankacılık sistemi üzerinde daha fazla baskıdan kaçınmak için şahin söylemini yumuşatacağına dair bahse giriyor. Goldman Sachs analistleri, Fed'in 22 Mart'taki toplantısında artık faiz oranlarını artırmasını beklemediklerini ve gelecekteki faiz artırımlarının görünümünün artık belirsiz olduğunu söylediler.

ING'deki analistler, ABD bankacılık sektöründeki kargaşanın önümüzdeki hafta 50 baz puanlık bir zam şansını büyük ölçüde azalttığını, ancak 25 baz puanlık bir zam ihtimalinin hala olası olduğunu söyledi.

ABD faiz artırımı görünümü de geçen hafta ücret artışında bir miktar gevşeme olduğunu gösteren verilerle bozuldu . Bu hafta odak, Şubat ayı için bir TÜFE okuması .


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page