top of page

Asya FX geri çekildi, Avustralya doları, RBA'nın oranları tutmasıyla düştü

Asya para birimleri Salı günü, bu yılki ekonomik büyümeye ilişkin artan belirsizliğin ortasında hafifçe düşerken, Avustralya doları, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutması ve enflasyonun muhtemelen zirve yaptığı sinyalini vermesinin ardından geri çekildi.

Avustralya doları, RBA'nın yakından izlenen bir kararla faiz oranlarını %3,60'ta tutmasının ardından %0,3 değer kaybetti. Banka, bir yıl süren faiz artırım döngüsünün ekonomi üzerindeki tam etkilerini gözlemlemeyi beklediğini ve enflasyonun Aralık ayında 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra muhtemelen zirveye ulaştığını söyledi.

Enflasyon, Aralık zirvesinden iki ay üst üste gerilese de, RBA'nın %2 ila %3 hedef aralığının oldukça üzerindeydi. Bu amaçla merkez bankası, inatçı enflasyonu aşağı çekmek için daha fazla faiz artırımı yapılabileceği konusunda uyardı .

Yine de, faiz oranlarının sabit kalması ve Avustralya Merkez Bankası'nın ekonomik büyümeye ilişkin uyarısı Avustralya para birimi üzerinde ağırlık yarattı.

Daha geniş Asya para birimleri düşerken, ABD doları, bir dizi zayıf imalat verisi ve petrol fiyatlarındaki ani yükselişin bu yıl ekonomik büyümeye ilişkin belirsizliği artırmasının ardından gecelik kayıplarını besledi.

Çin yuanı, Pazartesi günkü verilerin ülkenin imalat sektöründeki toparlanmanın zayıflayan küresel talep üzerine hızının tükendiğini göstermesiyle %0,1 düştü.

Japonya'dan gelen zayıf imalat verileri de , imalat faaliyetinin beş aydır daralma bölgesinde kalması nedeniyle %0,3 düşen yen üzerinde ağırlık yarattı.

Beklenenden daha zayıf gelen imalat faaliyeti verilerinin ABD ekonomisi için orta düzeyde bir görünüme işaret etmesiyle , dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , gecelik ticarette düşüşün ardından Salı günü yatay seyretti.

Bu, piyasaların , petrol fiyatlarındaki ani artışın daha yüksek yakıt fiyatlarına işaret etmesine ve dolayısıyla enflasyonu canlandırmasına rağmen, Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmek için ne kadar ekonomik boşluk payı olması gerektiğini yeniden değerlendirmesine yol açtı.

Daha az şahin bir Fed beklentisi Asya para birimleri için olumlu olsa da, yatırımcılar artan ekonomik belirsizliğin ortasında risk ağırlıklı varlıklara karşı temkinli olmaya devam ediyor.

Tayland bahtı %0,2 düşerken, Hindistan rupisi %0,1 ve Güney Kore wonu %0,4 değer kaybetti. Won ayrıca, Kore Merkez Bankası'nın bu yılın başlarında faiz artırımlarını durdurma kararına daha fazla güven veren, beklenenden biraz daha zayıf olan enflasyon verileri tarafından da baskı altına alındı.

Bu hafta odak , para politikası hakkında daha fazla ipucu için Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri üzerinde . Merkez Bankası'nın faiz oranlarını bir kez daha artırması beklenirken , Hindistan'ın faiz oranı kararı da bekleniyor .
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page