top of page

Asya FX Hawkish Fedspeak tarafından Hırpalandı, Dolar 20 Yıllık Zirvede

Asya para birimleri Çarşamba günü düşerken, dolar Fed yetkililerinin şahin yorumları ve artan güvenli liman talebiyle 20 yılın yeni zirvelerine yükseldi.
Dolar endeksi %0.4 artışla 20 yılın en yüksek seviyesi olan 114.68'e yükselirken, dolar endeksi vadeli işlemleri benzer bir aralıkta yükseldi. Riske dayalı varlıklarda geniş bir piyasa düşüşü, dolar için güvenli liman talebini de tetikledi.
Asya para birimleri, bazı Fed yetkililerinden gelen şahin yorumların bölge için daha fazla faiz artışı sıkıntısına işaret etmesiyle keskin bir şekilde düştü.
Çin'in offshore yuanı , %0,7 düşüşle dolar karşısında 7,2302 ile rekor düşük seviyeye inerek günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı .
Çin Halk Bankası'nın (PBoC) bu yıl faiz oranlarını düşürmesiyle, yerel ve uluslararası faiz oranları arasındaki artan uçurumun ortasında yuan üzerindeki baskı geliyor.
PBoC, bu yıl COVID-19 karantinaları tarafından ciddi şekilde kısıtlanan ekonomik büyümeyi desteklemek için mücadele ediyor. Çin ekonomisi ikinci çeyrekte zar zor büyüdü ve önümüzdeki aylarda küçülmesi muhtemel.
Bir gecede, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD'nin "ciddi bir enflasyon sorunu" ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı, muhtemelen ülke enflasyonla 40 yılın en yüksek seviyelerinde mücadele ederken daha fazla para politikası sıkılaştırmasına işaret etti . Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankası için "boru hattında çok fazla sıkılaşma" olduğunu söyledi.
Yorumları, Fed'in bu yıl beşinci kez faiz oranlarını artırmasından sadece birkaç gün sonra geldi ve kontrolden çıkan enflasyona karşı savaşında ekonomik acıyı göze almaya istekli olduğu konusunda uyardı .
ABD faiz oranları bu yıl 300 puan artarak %3,25'e yükseldi ve genel olarak 2022'yi %4'ün üzerinde tamamlaması bekleniyor . Asya para birimleri, yükselen ABD faiz oranlarının riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkı daraltması ve faiz oranları yükseldikçe bölgenin daha fazla acı çekmesi nedeniyle bu yıl düştü.
Hindistan rupisi %0.2 düştü ve dolar karşısında 82 ile rekor düşük seviyesine yaklaştı. Güney Kore wonu %0.9, Singapur doları ise %0.5 değer kaybetti.
Japon yeni , 24 yılın en düşük seviyesinden %0,1 yükselerek birkaç aykırı değerden biri oldu. Para birimi, yen'in daha fazla değer kaybetmesini önlemek için döviz piyasalarına hükümetin müdahalesinden yararlandı.


12 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page