top of page

Asya FX'i dolar nedeniyle sessiz kaldı, getirilerdeki yükseliş enflasyon verileri öncesinde soğuyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü çok az hareket etti, ancak doların 10 ayın en yüksek seviyelerinden çıkması ve Hazine tahvil getirilerinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde durması nedeniyle son zamanlardaki bazı kayıplarını önledi.

Federal Reserve'den gelen şahin sinyallerin ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki endişeleri artırmasının ardından, bu hafta dolarda ve Hazine tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş nedeniyle bölgesel para birimleri darbe aldı.

Tahvil piyasasındaki satışların genellikle böyle bir olayın habercisi olduğu göz önüne alındığında, getirilerdeki artış yaklaşmakta olan resesyona ilişkin endişeleri de artırdı. Gösterge 10 yıllık getiriler 2007'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Risk ağırlıklı varlıkların çoğu bu hafta büyük kayıplar kaydederken, riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daralırken ABD faiz oranlarının yükseleceği beklentisi Asya para birimleri üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Çin ve Güney Kore'deki piyasa tatilleri Cuma günü bölgesel ticaret hacimlerini bir miktar sınırlı tuttu.

Offshore yuanı hafifçe yükselirken, Güney Kore wonu %0,1 oranında değer kazandı.

Hindistan rupisi, gecelik ticarette rekor seviyelere yakın seviyelerden toparlanmanın ardından %0,1 yükseldi. Petrol fiyatlarındaki kayıplar da rupi üzerindeki baskıyı bir miktar azalttı. Hindistan Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta açıklayacağı faiz oranı kararı ilgi odağındaydı.

Avustralya doları , bu haftaki 10 ayın en düşük seviyesinden toparlanarak %0,6 yükselişle günün en iyi performansını sergiledi. Bu yılın başlarında yaşanan çöküşün ardından özel sektör kredilerinde bir miktar iyileşme işaretleri Avustralya'ya bazı akışları teşvik etti.

Piyasalar aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta, yeni başkan Michele Bullock yönetimindeki ilk toplantı olan toplantısını da bekliyordu .

Yen, yumuşak enflasyon ve olası müdahalenin ardından zayıflıyor

Beklenenden zayıf gelen Tokyo enflasyon verilerinin Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz oranı rejiminden uzaklaşacağına dair bazı beklentileri boşa çıkarmasının ardından Japon yeni , dolar karşısında 149 seviyesinin üzerinde seyretti.

Diğer göstergeler de Japonya ekonomisine ilişkin karışık bir tablo çizdi. Ağustos ayında işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde yükselirken, sanayi üretimi beklendiği gibi daralmadı. Perakende satışlar ayda beklentilerin üzerinde arttı.

Hükümet yetkililerinin yen aleyhine bahis yapılması konusunda bir dizi uyarıda bulunmasının ardından piyasalar, Japon hükümetinin yeni desteklemeye yönelik her türlü tedbirine odaklandı.

Yen son 10 ayın en düşük seviyelerinde işlem gördü ve geçen yıl döviz piyasalarına rekor düzeylerde hükümet müdahalesini teşvik eden seviyelerin sadece birkaç puan gerisinde kaldı.

Dolar 10 ayın zirvesinden geri çekildi, PCE enflasyonu odakta

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde %0,2 düşerek 10 ayın en yüksek seviyesinden hafif geri çekildi.

Banka geçen hafta, yapışkan enflasyonun muhtemelen bu yıl bir faiz artırımına ve 2024'te ise daha az faiz indirimine yol açacağı konusunda uyarmıştı. Böyle bir senaryo Asya para birimleri için kötü bir işaret.

Cuma günü ABD dışında Avrupa tüketici fiyat endeksi enflasyon verileri de yayınlanacak. Asya ticaretinde euro dolar karşısında %0,2 arttı .
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page